Fast delivery within 72 Hours
Wago 811-471
Supply module, 811 Series, screw connectionThis supply module (item number 811-471) is designed for quick and simple connections. Ensure that the strip lengths are 14 mm when connecting conductors to…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Supply module, 811 Series, screw connectionThis supply module (item number 811-471) is designed for quick and simple connections. Ensure that the strip lengths are 14 mm when connecting conductors to this supply module. This product incorporates conductor terminals and utilizes a screw connection. Screw-clamp connections can handle currents from a fraction of an ampere all the way up to several hundred amperes at low to moderate frequencies. Depending on the type of conductor, this supply module is suitable for conductor cross sections ranging from 6 mm² to 35 mm².
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Nominal voltage (III/3) | 600 V |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN 2
| Rated voltage (III / 3) | 1000 V |
|---|
Electrical data - General information
| Voltage type 1 | AC |
|---|---|
| Voltage type 2 | DC |
Connection data
| Number of levels | 1 |
|---|
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Screw connection |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 6 … 35 mm² / 10 … 2 AWG |
| Stranded conductor | 6 … 35 mm² / 10 … 2 AWG |
| Fine-stranded conductor | 4 … 25 mm² / 12 … 4 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 4 … 25 mm² / 12 … 4 AWG |
| Strip length | 14 mm / 0.55 inches |
Mechanical data
| Torque | 4 Nm |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | light gray |
| Weight | 20 g |
Commercial data
| PU (SPU) | 16 (4) pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821838654 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-92 |
| ETIM 9.0 | EC002848 |
| ETIM 10.0 | EC002848 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.