Fast delivery within 72 Hours
Wago 811-311
Fuse terminal block, 811 Series, CAGE CLAMP®This fuse terminal block (item number 811-311) streamlines wire connections, making them both quick and easy. Conductors can only be connected to this fuse…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Fuse terminal block, 811 Series, CAGE CLAMP®This fuse terminal block (item number 811-311) streamlines wire connections, making them both quick and easy. Conductors can only be connected to this fuse terminal block if their strip length is between 12 and 13 mm . Featuring conductor terminals along with CAGE CLAMP®, this connector delivers reliable performance. Our tried-and-tested universal connection known as CAGE CLAMP® is industry-leading when it comes to connection technology and electrical interconnections. This fuse terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 2.5 mm² to 16 mm².
Specification
Notes
| Safety Information | The fuse holder must not be opened under load. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/HD 60269-2 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 690 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 8 kV |
| Rated current | 32 A |
| Blown fuse indication | with blown fuse indication |
| Ratings per | IEC/HD 60269-2 / IEC/HD 60269-2 / IEC/HD 60269-2 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 690 V |
| Rated impulse withstand voltage | 8 kV |
| Rated current | 32 A |
Electrical data - Ratings per IEC/EN – Notes
| Ratings (note) | Electrical ratings are specified in the technical data of both fuse terminal block and fuse. When selecting glass cartridge fuses, make sure that the listed power loss is not exceeded. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN 2
| Rated voltage (III / 3) | 1000 V |
|---|
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 4248-1 |
|---|---|
| Rated voltage (UL) | 750 V |
| Rated current UL | 30 A |
| Rated voltage (UL 2) | 1,000 V |
| Approvals per | UL 4248-1 / UL 4248-1 / UL 4248-1 |
| Use group | B / C / D |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA 22.2 |
|---|---|
| Rated current (CSA) | 30 A |
| Rated voltage CSA | 600 V |
| Rated voltage CSA 2 | 1,000 V |
| Approvals per | CSA 22.2 / CSA 22.2 / CSA 22.2 |
| Use group | B / C / D |
Electrical data - Power Loss
| Maximum power loss P<sub>loss</sub> of fuse insert for overload and short-circuit protection (individual arrangement) | 3 W |
|---|---|
| Maximum power loss P<sub>loss</sub> of fuse insert for overload and short-circuit protection (block arrangement) | 3 W |
| Power loss P<sub>l</sub> max. short-circuit protection (individual arrangement) | 3 W |
| Power loss P<sub>loss</sub> (max.) of fuse cartridge for short-circuit protection (block arrangement) | 3 W |
Electrical data - General information
| Voltage type 1 | AC |
|---|---|
| Voltage type 2 | DC |
| Fuse receptacle | pluggable |
| Fuse type | Cylindrical fuse; 10 x 38 mm |
| Wiring direction | Side-entry wiring |
Connection data
| Clamping units | 2 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 2.5 … 16 mm² / 14 … 6 AWG |
| Fine-stranded conductor | 2.5 … 16 mm² / 16 … 6 AWG |
| Strip length | 12 … 13 mm / 0.47 … 0.51 inches |
| Pole number | 1 |
| Wiring direction | Side-entry wiring |
Physical data
| Width | 17.5 mm / 0.689 inches |
|---|---|
| Height | 105 mm / 4.134 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 55 mm / 2.165 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Mounting (note) | The fixed foot of the fuse terminal block must face upwards so that the fuse cannot fall out. |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | light gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Weight | 1.1 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
Commercial data
| Product Group | 1 (Rail Mounted Terminal Blocks) |
|---|---|
| PU (SPU) | 12 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4050821856498 |
| Customs tariff number | 85369095000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121624 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-16 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-16 |
| ETIM 9.0 | EC002705 |
| ETIM 10.0 | EC002705 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.