Fast delivery within 72 Hours
Wago 771-9975/007-402
Cable assembly WINSTA® MIDI with strain reliefFor power and signal transmission: The WINSTA® MIDI cable assembly with protection type IP20. The pluggable installation connectors with spring pressure c…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Cable assembly WINSTA® MIDI with strain reliefFor power and signal transmission: The WINSTA® MIDI cable assembly with protection type IP20. The pluggable installation connectors with spring pressure connection technology work completely without screw connections. They allow flexible, error-free installation in a large number of possible uses. For greater protection in electrical installations, the pluggable installation connector is provided with mechanical protection against mismating. The pluggable installation connector is protected against ingress by solid objects in accordance with protection type IP20 (When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!)). WINSTA® MIDI pluggable installation connectors with P coding are utilised for implementing uninterruptible power supplies. This pluggable installation connector is used for electrical currents up to 20 A. Thus the product is especially suitable for high power loads. Our WINSTA® MIDI product line offers total flexibility for the installation. Through its Push-in CAGE CLAMP® spring pressure connection technology, it achieves error-free, time-saving installation and offers flexibility and customization for meeting an enormous variety of installation requirements. Of course, the safety of buildings must always be ensured, even after the electrical installation has been performed. The mandatory safety requirements in connection with EU CPR are met by this product through fire class E.Fast, error-free assembly thanks to cable assemblies from WAGOThe cable assembly is equipped with a socket and a plug. The WINSTA® Pluggable Connection System allows pluggable electrical installation. This significantly reduces the need for servicing and lowers costs. Enjoy the benefits of the pluggable version of our maintenance-free spring pressure connection technology too! Plan your installation with with protection type IP20 from WAGO. pluggable installation connectors with protection against mismatingpre-assembled versionswith P coding for use in implementing an uninterruptible power supplycustom-engineered solutionsrapid, structured electrical installation
Specification
Notes
| Note | Cables with a different fire class can be found in the eShop. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 20 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV |
| Rated current | 20 A |
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | approx. 1 mΩ of contact resistance approx. 0.25 mΩ contact transition plug/socket |
|---|
Connection data
| Total number of potentials | 5 |
|---|---|
| PE function | Preceding PE contact |
Connection data - Connection 1
| Pole number | 5 |
|---|---|
| Wire cross-section | 2.5 mm² |
| Connection type | Socket - Plug |
Physical data
| Pin spacing | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Width | 47 mm / 1.85 inches |
| Height | 15.38 mm / 0.606 inches |
| Total length | 4 m |
Mechanical data
| Use | EDV (UPS) |
|---|---|
| Coding | P |
| Variable coding | No |
| Marking | N ⏚ L1 L2 L3 |
| Potential marking | N ⏚ L1 L2 L3 |
| Mating force of a plug-in connection | approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Retention force of a plug-in connection | when locked: > 80N |
| Unmating force of a plug-in connection | when unlocked: approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Number of mating cycles | 200, without resistive load |
| Connection type | Socket - Plug |
| Type of pre-assembled cable | Interconnecting cable |
| Cable type | H05VV-F 5G2.5 |
| Protection type | IP20; When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!) |
Plug-in connection
| Mismating protection | Yes |
|---|---|
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
| Locking lever | Can be retrofitted |
| Locking of plug-in connection | locking lever |
| Note on locking system | All connectors for mounted installations (snap-in versions for lighting fixtures or devices, all types of PCB and distribution connectors) are factory-equipped with locking levers to ensure plugs and sockets are securely locked. Additional locking levers are only required for flying leads (plug/socket). |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | red |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Fire class per EN 50575 | Eca |
| Contact material | Copper or copper alloy; surface-treated |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 120.268 MJ |
| Connector color | red |
| Strain relief color | white |
| Printing color of strain relief | black |
| Sheathed cable color | white |
| Printing color of sheathed cable | black |
| Halogen-free | No |
| Silicon-free | Yes |
| Sheath material | PVC |
| Rubber cable | No |
| Weight | 1007.3 g |
| Copper weight of the raw cable | 0.12 kg/m |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Cable for temperatures ≤ 70 °C (including halogen-free)Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | unpacked |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821204831 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121629 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-04 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-04 |
| ETIM 9.0 | EC002587 |
| ETIM 10.0 | EC002587 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.