Fast delivery within 72 Hours
Wago 771-9973/217-102
Cable assembly WINSTA® MIDI with strain reliefThe WINSTA® MIDI cable assembly with protection against mismating is the pluggable solution for your use in control cabinets, on PCBs or for lighting conn…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Cable assembly WINSTA® MIDI with strain reliefThe WINSTA® MIDI cable assembly with protection against mismating is the pluggable solution for your use in control cabinets, on PCBs or for lighting connections. WAGO pluggable installation connectors are used when specifications repeat or are distributed on a specific grid, for example for installing grid lighting or flush-mount lighting. The color coding and mechanical coding of the pluggable installation connector ensure error-free installation of the individual components – including protection against mismating. The pluggable installation connector is protected against ingress by solid objects in accordance with protection type IP20 (When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!)). WINSTA® MIDI pluggable installation connectors with P coding allow error-free realization of an uninterruptible power supply (UPS). This pluggable installation connector can be used for electrical currents up to 20 A. Thus the product is especially suitable for high power loads. The WINSTA® MIDI product line achieves total flexibility for the installation. Through its Push-in CAGE CLAMP® spring pressure connection technology, it achieves error-free, time-saving installation and offers flexibility and customization for meeting an enormous variety of installation requirements. According to the European CPR, the fire class of the cables used in construction is decisive for building safety as well. For houses with average safety requirements, cable assemblies with fire class E are suitable. The cable assembly is free of halogen. This eliminates the addition of environmental pollutants during production. It also achieves a higher fire class, since halogen-free materials do not easily ignite.Pluggable connections instead of screw connections – cable assemblies from WAGOA plug and a free end are available. WINSTA® is the pluggable connection system that is perfectly tailored to the strict requirements of electrical installation. It offers fast, secure and, above all, error-free installation of components and cables. Choose quality and durability – with strain relief hosting from WAGO makes the installation of electrical components noticeably easier. effective protection against mismatingfor automation controllerswith P coding for uninterruptible power supplycustom-engineered solutionsquick replacement of defective units during ongoing operation
Specification
Notes
| Note | Cables with a different fire class can be found in the eShop. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated current | 20 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 20 A |
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | approx. 1 mΩ of contact resistance approx. 0.25 mΩ contact transition plug/socket |
|---|
Connection data
| Total number of potentials | 3 |
|---|---|
| PE function | Preceding PE contact |
| Conductor preparation | ultrasonically tip-bonded |
Connection data - Connection 1
| Strip length | 9 mm / 0.35 inches |
|---|---|
| Pole number | 3 |
| Wire cross-section | 2.5 mm² |
| Strip length (outer insulation) | 55 mm |
| Connection type | Plug - Free end |
Physical data
| Pin spacing | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Width | 27 mm / 1.063 inches |
| Height | 12.9 mm / 0.508 inches |
| Total length | 1 m |
Mechanical data
| Use | EDV (UPS) |
|---|---|
| Coding | P |
| Variable coding | No |
| Marking | L ⏚ N |
| Potential marking | L ⏚ N |
| Mating force of a plug-in connection | approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Retention force of a plug-in connection | when locked: > 80N |
| Unmating force of a plug-in connection | when unlocked: approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Number of mating cycles | 200, without resistive load |
| Connection type | Plug - Free end |
| Type of pre-assembled cable | Connecting cable |
| Cable type | H05Z1Z1-F 3G2.5 |
| Protection type | IP20; When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!) |
Plug-in connection
| Mismating protection | Yes |
|---|---|
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
| Locking lever | Can be retrofitted |
| Locking of plug-in connection | locking lever |
| Note on locking system | All connectors for mounted installations (snap-in versions for lighting fixtures or devices, all types of PCB and distribution connectors) are factory-equipped with locking levers to ensure plugs and sockets are securely locked. Additional locking levers are only required for flying leads (plug/socket). |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | red |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Fire class per EN 50575 | Eca |
| Contact material | Copper or copper alloy; surface-treated |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 29.745 MJ |
| Connector color | red |
| Strain relief color | white |
| Printing color of strain relief | black |
| Sheathed cable color | white |
| Printing color of sheathed cable | black |
| Halogen-free | Yes |
| Silicon-free | Yes |
| Sheath material | Halogen-free |
| Rubber cable | No |
| Weight | 157 g |
| Copper weight of the raw cable | 0.072 kg/m |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Cable for temperatures ≤ 70 °C (including halogen-free)Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | unpacked |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143486316 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121629 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-04 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-04 |
| ETIM 9.0 | EC002587 |
| ETIM 10.0 | EC002587 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.