Fast delivery within 72 Hours
Wago 771-9973/216-304
Cable assembly WINSTA® MIDI with strain reliefFor signal and power transmission: The WINSTA® MIDI cable assembly rated current 16 A. WAGO pluggable installation connectors are useful when requirements…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Cable assembly WINSTA® MIDI with strain reliefFor signal and power transmission: The WINSTA® MIDI cable assembly rated current 16 A. WAGO pluggable installation connectors are useful when requirements repeat or are distributed on a defined grid, for example for installing grid lighting or flush-mount lighting. For greater security in electrical installations, the pluggable installation connector is provided with mechanical protection against mismating. The pluggable installation connector offers protection against contact with live components in accordance with protection type IP20 (When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!)). WINSTA® MIDI pluggable installation connectors with S coding in brown are mostly used in AC systems. WINSTA® MIDI with Push-in CAGE CLAMP® spring pressure connection technology is used in can be found in a variety of projects you can use for quick, easy and maximally flexible electrical installation. According to the European CPR, the fire class of the cables used in construction is critical for building safety, too. For buildings with average safety requirements, cable assemblies with fire class E are suitable. In the manufacturing of this cable assembly, halogens were deliberately omitted. That is an important contribution to climate protection.Fast, secure pluggable connections – cable assemblies from WAGOThe cable is pre-assembled with a plug and a free end. The WINSTA® Pluggable Connection System is ideally tailored to the very strict requirements of building installation. It makes electrical installation pluggable, and consequently more efficient, even more reliable, and error-free. Using this pre-assembled system decreases time spent on assembly and errors during installation at the construction site. Choose quality and durability – with protection type IP20 from WAGO makes the electrical installation of electrical components significantly easier. pluggable installation connectors with protection against mismatingsimple circuitswith S coding for use in components such as motors or frequency converterscustom-engineered solutionsrapid, structured electrical installation
Specification
Notes
| Note | Cables with a different fire class can be found in the eShop. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | approx. 1 mΩ of contact resistance approx. 0.25 mΩ contact transition plug/socket |
|---|
Connection data
| Total number of potentials | 3 |
|---|---|
| Conductor preparation | ultrasonically tip-bonded |
Connection data - Connection 1
| Strip length | 11 mm / 0.43 inches |
|---|---|
| Pole number | 3 |
| Wire cross-section | 1.5 mm² |
| Strip length (outer insulation) | 100 mm |
| Connection type | Plug - Free end |
Physical data
| Pin spacing | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Width | 27 mm / 1.063 inches |
| Height | 12.9 mm / 0.508 inches |
| Total length | 3 m |
Mechanical data
| Use | Switching function |
|---|---|
| Coding | S |
| Variable coding | No |
| Marking | 1 2 L |
| Potential marking | 1 2 L |
| Mating force of a plug-in connection | approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Retention force of a plug-in connection | when locked: > 80N |
| Unmating force of a plug-in connection | when unlocked: approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Number of mating cycles | 200, without resistive load |
| Connection type | Plug - free end |
| Type of pre-assembled cable | Connecting cable |
| Cable type | H05Z1Z1-F 3x1.5 |
| Protection type | IP20; When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!) |
| Suitable | for distribution connectors (motion sensors) |
Plug-in connection
| Mismating protection | Yes |
|---|---|
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
| Locking lever | Can be retrofitted |
| Locking of plug-in connection | locking lever |
| Note on locking system | All connectors for mounted installations (snap-in versions for lighting fixtures or devices, all types of PCB and distribution connectors) are factory-equipped with locking levers to ensure plugs and sockets are securely locked. Additional locking levers are only required for flying leads (plug/socket). |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | brown |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire class per EN 50575 | Eca |
| Contact material | Copper or copper alloy; surface-treated |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 89.588 MJ |
| Connector color | brown |
| Strain relief color | black |
| Printing color of strain relief | white |
| Sheathed cable color | black |
| Printing color of sheathed cable | white |
| Halogen-free | Yes |
| Silicon-free | Yes |
| Sheath material | Halogen-free |
| Rubber cable | No |
| Weight | 266 g |
| Copper weight of the raw cable | 0.043 kg/m |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Cable for temperatures ≤ 70 °C (including halogen-free)Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | unpacked |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821311409 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121629 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-04 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-04 |
| ETIM 9.0 | EC002587 |
| ETIM 10.0 | EC002587 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.