Fast delivery within 72 Hours
Wago 771-9385/117-601
Cable assembly WINSTA® MIDI 5-poleFor signal and power transmission: The WINSTA® MIDI cable assembly rated current 20 A. Our pluggable installation connectors with spring pressure connection technolog…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Cable assembly WINSTA® MIDI 5-poleFor signal and power transmission: The WINSTA® MIDI cable assembly rated current 20 A. Our pluggable installation connectors with spring pressure connection technology work without screw connections. They allow fast, efficient, error-free installation in numerous applications. The color coding and mechanical coding of the pluggable installation connector ensure error-free installation of the individual components – including protection against mismating. The pluggable installation connector is protected in accordance with protection type IP20 (When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!)). This means that users’ fingers will never come into contact with energised elements. Regulated lighting, as used with the DALI standard, for instance, is the main application of WINSTA® MIDI pluggable installation connectors with I coding. This pluggable installation connector can be used for a load of up to 20 A. As a result, it can also be used for high power loads. The WINSTA® MIDI Pluggable Connection System with Push-in CAGE CLAMP® spring pressure connection technology facilitates precise electrification. Due to the included test slot, it is possible to check connections even when they are plugged in. This saves time, labor, and money. Building safety must be ensured at all times, even after the electrical installation stage. The safety requirements in connection with EU CPR are met by this product through fire class D. The cable assembly is halogen-free. This eliminates the addition of environmental pollutants during production. It also increases the fire class, since halogen-free materials do not easily ignite.Fast, error-free assembly thanks to cable assemblies from WAGOThe cable is pre-assembled with a socket and a free end. The WINSTA® Pluggable Connection System allows pluggable electrical installation. This significantly reduces the need for servicing and lowers costs. Take advantage of the pluggable version of our maintenance-free spring pressure connection technology too! Plan your installation with with marking from WAGO. protection against mismating eliminates errorssimple circuitswith I coding for use in the automation of buildings (lighting control)exact dimensionsrapid, structured electrical installation
Specification
Notes
| Note | Cables with a different fire class can be found in the eShop. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 20 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | approx. 1 mΩ of contact resistance approx. 0.25 mΩ contact transition plug/socket |
|---|
Connection data
| Total number of potentials | 5 |
|---|---|
| PE function | Preceding PE contact |
| Conductor preparation | ultrasonically tip-bonded |
Connection data - Connection 1
| Strip length | 9 mm / 0.35 inches |
|---|---|
| Pole number | 5 |
| Wire cross-section | 2.5 mm² |
| Strip length (outer insulation) | 55 mm |
| Connection type | Socket - free end |
Physical data
| Pin spacing | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Width | 47 mm / 1.85 inches |
| Height | 15.38 mm / 0.606 inches |
| Total length | 6 m |
Mechanical data
| Use | DALI, Lighting Management |
|---|---|
| Coding | I |
| Variable coding | No |
| Marking | N ⏚ L DA- DA+ |
| Potential marking | N ⏚ L DA- DA+ |
| Mating force of a plug-in connection | approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Retention force of a plug-in connection | when locked: > 80N |
| Unmating force of a plug-in connection | when unlocked: approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Number of mating cycles | 200, without resistive load |
| Connection type | Socket - free end |
| Type of pre-assembled cable | Connecting cable |
| Cable type | H05Z1Z1-F 5G2.5 |
| Protection type | IP20; When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!) |
Plug-in connection
| Mismating protection | Yes |
|---|---|
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
| Locking lever | Can be retrofitted |
| Locking of plug-in connection | Locking lever |
| Note on locking system | All connectors for mounted installations (snap-in versions for lighting fixtures or devices, all types of PCB and distribution connectors) are factory-equipped with locking levers to ensure plugs and sockets are securely locked. Additional locking levers are only required for flying leads (plug/socket). |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | blue |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire class per EN 50575 | Dca |
| Contact material | Copper or copper alloy; surface-treated |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.528 MJ |
| Connector color | blue |
| Strain relief color | black |
| Printing color of strain relief | white |
| Sheathed cable color | black |
| Printing color of sheathed cable | white |
| Halogen-free | Yes |
| Silicon-free | Yes |
| Sheath material | Halogen-free |
| Rubber cable | No |
| Weight | 1487.4 g |
| Copper weight of the raw cable | 0.12 kg/m |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Cable for temperatures ≤ 70 °C (including halogen-free)Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | unpacked |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966483215 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121629 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002587 |
| ETIM 10.0 | EC002587 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.