Fast delivery within 72 Hours
Wago 771-9385/117-501
Cable assembly WINSTA® MIDI 5-poleThe WINSTA® MIDI cable assembly with protection type IP20 supports rapid, correct installation. WAGO pluggable installation connectors can be used when specifications…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Cable assembly WINSTA® MIDI 5-poleThe WINSTA® MIDI cable assembly with protection type IP20 supports rapid, correct installation. WAGO pluggable installation connectors can be used when specifications repeat or are planned on a specific pattern, for example for installing grid lighting or flush-mount lighting. The coding options reduce installation errors, allowing fast, maintenance-free wiring of all components. The pluggable installation connector is protected in accordance with protection type IP20 (When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!)). This means that users’ fingers will never come into contact with live contact elements. I coding in blue is used to identify WINSTA® MIDI pluggable installation connectors, which are used primarily in automation of buildings for controlling lighting. This pluggable installation connector can be used for electrical currents up to 20 A. Thus the product is especially suitable for high power loads. WINSTA® MIDI with Push-in CAGE CLAMP® spring pressure connection technology is used in a broad range of individual products you can use for quick, easy, flexible, and secure installation. This product meets all the safety requirements of fire class D; thus it can be used in domains where fire safety is relevant. Not using halogen additives in the manufacture of this cable assembly noticeably increases fire safety and minimises environmental contamination.Pluggable connections instead of screw connections – cable assemblies from WAGOThe cable is pre-assembled with a socket and a free end. The WINSTA® Pluggable Connection System allows pluggable electrical installation. This saves time, lowers costs, and reduces the need for servicing. Enjoy the benefits of the pluggable version of our maintenance-free spring pressure connection technology too! Plan your installation with with strain relief hosting from WAGO. protection against mismating eliminates errorspre-assembled versionsfor lighting managementexact dimensionsrapid, structured electrical installation
Specification
Notes
| Note | Cables with a different fire class can be found in the eShop. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 20 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | approx. 1 mΩ of contact resistance approx. 0.25 mΩ contact transition plug/socket |
|---|
Connection data
| Total number of potentials | 5 |
|---|---|
| PE function | Preceding PE contact |
| Conductor preparation | ultrasonically tip-bonded |
Connection data - Connection 1
| Strip length | 9 mm / 0.35 inches |
|---|---|
| Pole number | 5 |
| Wire cross-section | 2.5 mm² |
| Strip length (outer insulation) | 55 mm |
| Connection type | Socket - free end |
Physical data
| Pin spacing | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Width | 47 mm / 1.85 inches |
| Height | 15.38 mm / 0.606 inches |
| Total length | 5 m |
Mechanical data
| Use | DALI, Lighting Management |
|---|---|
| Coding | I |
| Variable coding | No |
| Marking | N ⏚ L DA- DA+ |
| Potential marking | N ⏚ L DA- DA+ |
| Mating force of a plug-in connection | approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Retention force of a plug-in connection | when locked: > 80N |
| Unmating force of a plug-in connection | when unlocked: approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Number of mating cycles | 200, without resistive load |
| Connection type | Socket - free end |
| Type of pre-assembled cable | Connecting cable |
| Cable type | H05Z1Z1-F 5G2.5 |
| Protection type | IP20; When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!) |
Plug-in connection
| Mismating protection | Yes |
|---|---|
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
| Locking lever | Can be retrofitted |
| Locking of plug-in connection | Locking lever |
| Note on locking system | All connectors for mounted installations (snap-in versions for lighting fixtures or devices, all types of PCB and distribution connectors) are factory-equipped with locking levers to ensure plugs and sockets are securely locked. Additional locking levers are only required for flying leads (plug/socket). |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | blue |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire class per EN 50575 | Dca |
| Contact material | Copper or copper alloy; surface-treated |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.528 MJ |
| Connector color | blue |
| Strain relief color | black |
| Printing color of strain relief | white |
| Sheathed cable color | black |
| Printing color of sheathed cable | white |
| Halogen-free | Yes |
| Silicon-free | Yes |
| Sheath material | Halogen-free |
| Rubber cable | No |
| Weight | 1242.4 g |
| Copper weight of the raw cable | 0.12 kg/m |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Cable for temperatures ≤ 70 °C (including halogen-free)Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | unpacked |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966483208 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121629 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002587 |
| ETIM 10.0 | EC002587 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.