Fast delivery within 72 Hours
Wago 771-9385/067-401
Cable assembly WINSTA® MIDI 5-poleThe WINSTA® MIDI cable assembly with protection against mismating is the pluggable solution for your use in control cabinets, on PCBs or for lighting connections. WAG…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Cable assembly WINSTA® MIDI 5-poleThe WINSTA® MIDI cable assembly with protection against mismating is the pluggable solution for your use in control cabinets, on PCBs or for lighting connections. WAGO pluggable installation connectors can be used when specifications repeat or are distributed on a specified pattern, for example for installing grid lighting or flush-mount lighting. For greater security in electrical installations, the pluggable installation connector is equipped with mechanical protection against mismating. The pluggable installation connector offers protection against contact with live components in accordance with protection type IP20 (When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!)). WINSTA® MIDI pluggable installation connectors with I coding in blue are above all suitable for lighting management, for example for the dimming of DALI lights. This pluggable installation connector can be used for electrical currents up to 20 A. Thus the product is also suitable for high power loads. The WINSTA® MIDI Pluggable Connection System with Push-in CAGE CLAMP® spring pressure connection technology facilitates exemplary electrification. Thanks to the integrated test slot, it is possible to check connections even when they are plugged in. This saves time, labor, and money. Compliance with fire protection regulations is an crucial issue for building installation. Especially in sensitive areas, the fire class must meet legal requirements. This product complies with the requirements of fire class C. In the production of this cable assembly, halogens were deliberately omitted. This is an important contribution to climate protection.Pluggable connections instead of screw connections – cable assemblies from WAGOA socket and a plug are provided. The WINSTA® Pluggable Connection System allows pluggable electrical installation. This significantly reduces the need for servicing and lowers costs. Take advantage of the pluggable version of our maintenance-free spring pressure connection technology too! Plan your installation with with marking from WAGO. pluggable installation connectors with protection against mismatingfor automation controllerswith I coding for use in the automation of buildings (lighting control)custom-engineered solutionsrapid, structured electrical installation
Specification
Notes
| Note | Cables with a different fire class can be found in the eShop. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 20 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV |
| Rated current | 20 A |
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | approx. 1 mΩ of contact resistance approx. 0.25 mΩ contact transition plug/socket |
|---|
Connection data
| Total number of potentials | 5 |
|---|---|
| PE function | Preceding PE contact |
Connection data - Connection 1
| Pole number | 5 |
|---|---|
| Wire cross-section | 2.5 mm² |
| Connection type | Socket - Plug |
Physical data
| Pin spacing | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Width | 47 mm / 1.85 inches |
| Height | 15.38 mm / 0.606 inches |
| Total length | 4 m |
Mechanical data
| Use | DALI, Lighting Management |
|---|---|
| Variable coding | No |
| Marking | N ⏚ L DA- DA+ |
| Potential marking | N ⏚ L DA- DA+ |
| Retention force of a plug-in connection | when locked: > 80N |
| Number of mating cycles | 200, without resistive load |
| Connection type | Socket - Plug |
| Type of pre-assembled cable | Interconnecting cable |
| Cable type | H05Z1Z1-F 5G2.5 |
| Protection type | IP20; When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!) |
Plug-in connection
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
|---|---|
| Locking lever | Can be retrofitted |
| Note on locking system | All connectors for mounted installations (snap-in versions for lighting fixtures or devices, all types of PCB and distribution connectors) are factory-equipped with locking levers to ensure plugs and sockets are securely locked. Additional locking levers are only required for flying leads (plug/socket). |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | blue |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire class per EN 50575 | Cca |
| Contact material | Copper or copper alloy; surface-treated |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 88.271 MJ |
| Connector color | blue |
| Strain relief color | black |
| Printing color of strain relief | white |
| Sheathed cable color | black |
| Printing color of sheathed cable | white |
| Halogen-free | Yes |
| Silicon-free | Yes |
| Sheath material | Halogen-free |
| Rubber cable | No |
| Weight | 1016.3 g |
| Copper weight of the raw cable | 0.12 kg/m |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Cable for temperatures ≤ 70 °C (including halogen-free)Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | unpacked |
| Country of origin | PL |
Product Classification
| UNSPSC | 26121629 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-04 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-04 |
| ETIM 9.0 | EC002587 |
| ETIM 10.0 | EC002587 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.