Fast delivery within 72 Hours
Wago 771-9385/067-302
Cable assembly WINSTA® MIDI I codingFor power and signal transmission: The WINSTA® MIDI cable assembly with protection against mismating. WAGO pluggable installation connectors are useful when criteri…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Cable assembly WINSTA® MIDI I codingFor power and signal transmission: The WINSTA® MIDI cable assembly with protection against mismating. WAGO pluggable installation connectors are useful when criteria repeat or are distributed on a defined grid, for example for installing grid lighting or flush-mount lighting. For greater security in electrical installations, the pluggable installation connector is provided with mechanical protection against mismating. The pluggable installation connector offers protection against contact with live components in accordance with protection type IP20 (When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!)). Controlled lighting equipment, as used with the DALI standard, for example, is the main application of WINSTA® MIDI pluggable installation connectors with I coding. Important parameters in the selection of a pluggable installation connector are the rated current and voltage: They tell us about the product’s domains of use. This product has a current rating of 20 A – therefore it is suitable for powerful loads. Our WINSTA® MIDI product line achieves total flexibility for the installation of applications. With its Push-in CAGE CLAMP® spring pressure connection technology, it guarantees time-saving, error-free installation and offers customization for meeting an enormous variety of installation requirements. If you need to satisfy stricter safety standards, you should use cables with fire class C. These are suitable for use in buildings with special high demands on safety. In the production of this cable assembly, halogens were deliberately omitted. This is an important contribution to environmental protection.Fast, error-free assembly thanks to cable assemblies from WAGOA socket and a plug are available. WINSTA® is the pluggable connection system that is optimally tailored to the strict requirements of electrical installation. It ensures fast, secure and, above all, error-free installation of components and cables. Now you can also lower installation costs without compromising safety and quality: with protection type IP20 reduces the need for servicing and prevents unnecessary downtime. pluggable installation connectors with protection against mismatingfor automation controllerswith I coding for use in building automation (lighting control)exact dimensionsconvenient installation and commissioning
Specification
Notes
| Note | Cables with a different fire class can be found in the eShop. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 20 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV |
| Rated current | 20 A |
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | approx. 1 mΩ of contact resistance approx. 0.25 mΩ contact transition plug/socket |
|---|
Connection data
| Total number of potentials | 5 |
|---|---|
| PE function | Preceding PE contact |
Connection data - Connection 1
| Pole number | 5 |
|---|---|
| Wire cross-section | 2.5 mm² |
| Connection type | Socket - Plug |
Physical data
| Pin spacing | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Width | 47 mm / 1.85 inches |
| Height | 15.38 mm / 0.606 inches |
| Total length | 3 m |
Mechanical data
| Use | DALI, Lighting Management |
|---|---|
| Coding | I |
| Variable coding | No |
| Marking | N ⏚ L DA- DA+ |
| Potential marking | N ⏚ L DA- DA+ |
| Mating force of a plug-in connection | approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Retention force of a plug-in connection | when locked: > 80N |
| Unmating force of a plug-in connection | when unlocked: approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Number of mating cycles | 200, without resistive load |
| Connection type | Socket - Plug |
| Type of pre-assembled cable | Interconnecting cable |
| Cable type | H05Z1Z1-F 5G2.5 |
| Protection type | IP20; When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!) |
Plug-in connection
| Mismating protection | Yes |
|---|---|
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
| Locking lever | Can be retrofitted |
| Locking of plug-in connection | locking lever |
| Note on locking system | All connectors for mounted installations (snap-in versions for lighting fixtures or devices, all types of PCB and distribution connectors) are factory-equipped with locking levers to ensure plugs and sockets are securely locked. Additional locking levers are only required for flying leads (plug/socket). |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire class per EN 50575 | Cca |
| Contact material | Copper or copper alloy; surface-treated |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 1.081 MJ |
| Connector color | blue |
| Strain relief color | white |
| Printing color of strain relief | black |
| Sheathed cable color | white |
| Printing color of sheathed cable | black |
| Halogen-free | Yes |
| Silicon-free | Yes |
| Sheath material | Halogen-free |
| Rubber cable | No |
| Weight | 769.4 g |
| Copper weight of the raw cable | 0.12 kg/m |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Cable for temperatures ≤ 70 °C (including halogen-free)Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | unpacked |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143831420 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121629 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002587 |
| ETIM 10.0 | EC002587 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.