Fast delivery within 72 Hours
Wago 771-9385/066-702
Cable assembly WINSTA® MIDI I codingThe WINSTA® MIDI cable assembly 5-pole provides the foundation for assembly of solid and fine-stranded conductors. Whether on PCBs, in control cabinets or for conne…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Cable assembly WINSTA® MIDI I codingThe WINSTA® MIDI cable assembly 5-pole provides the foundation for assembly of solid and fine-stranded conductors. Whether on PCBs, in control cabinets or for connecting lights – pluggable installation connectors from WAGO allow you to make connections according to an enormous variety of requirements in seconds. For greater security in electrical installations, the pluggable installation connector is provided with mechanical protection against mismating. The pluggable installation connector is protected in accordance with protection type IP20 (When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!)). That results in the fact that users’ fingers will never come into contact with electrified contact elements. I coding in blue is used to label WINSTA® MIDI pluggable installation connectors, which are used primarily in building automation for controlling lighting. WINSTA® MIDI with Push-in CAGE CLAMP® spring pressure connection technology is used in a broad range of individual products you can use for quick, easy and maximally flexible installation. If you need to satisfy stricter safety standards, you should use cables with fire class C. These are suitable for use in buildings with particularly high demands on safety. Not using halogen additives in the production of this cable assembly substantially improves fire safety and reduces environmental pollution.Fast, secure pluggable connections – cable assemblies from WAGOThe cable assembly is provided with a socket and a plug. The WINSTA® Pluggable Connection System allows pluggable electrical installation. This saves time, lowers costs, and reduces the need for servicing. Enjoy the benefits of the pluggable version of our maintenance-free spring pressure connection technology too! Plan your installation with with marking from WAGO. effective protection against mismatingfor automation controllersfor lighting managementcustom-engineered solutionsfast, secure installation
Specification
Notes
| Note | Cables with a different fire class can be found in the eShop. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 16 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV |
| Rated current | 16 A |
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | approx. 1 mΩ of contact resistance approx. 0.25 mΩ contact transition plug/socket |
|---|
Connection data
| Total number of potentials | 5 |
|---|---|
| PE function | Preceding PE contact |
Connection data - Connection 1
| Pole number | 5 |
|---|---|
| Wire cross-section | 1.5 mm² |
| Connection type | Socket - Plug |
Physical data
| Pin spacing | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Width | 47 mm / 1.85 inches |
| Height | 15.38 mm / 0.606 inches |
| Total length | 7 m |
Mechanical data
| Use | DALI, Lighting Management |
|---|---|
| Coding | I |
| Variable coding | No |
| Marking | N ⏚ L DA- DA+ |
| Potential marking | N ⏚ L DA- DA+ |
| Mating force of a plug-in connection | approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Retention force of a plug-in connection | when locked: > 80N |
| Unmating force of a plug-in connection | when unlocked: approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Number of mating cycles | 200, without resistive load |
| Connection type | Socket - Plug |
| Type of pre-assembled cable | Interconnecting cable |
| Cable type | H05Z1Z1-F 5G1.5 |
| Protection type | IP20; When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!) |
Plug-in connection
| Mismating protection | Yes |
|---|---|
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
| Locking lever | Can be retrofitted |
| Locking of plug-in connection | Locking lever |
| Note on locking system | All connectors for mounted installations (snap-in versions for lighting fixtures or devices, all types of PCB and distribution connectors) are factory-equipped with locking levers to ensure plugs and sockets are securely locked. Additional locking levers are only required for flying leads (plug/socket). |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Fire class per EN 50575 | Cca |
| Contact material | Copper or copper alloy; surface-treated |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 1.091 MJ |
| Connector color | blue |
| Strain relief color | white |
| Sheathed cable color | white |
| Printing color of sheathed cable | black |
| Halogen-free | Yes |
| Silicon-free | Yes |
| Sheath material | Halogen-free |
| Rubber cable | No |
| Weight | 1157 g |
| Copper weight of the raw cable | 0.072 kg/m |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Cable for temperatures ≤ 70 °C (including halogen-free)Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | unpacked |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966224061 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121629 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002587 |
| ETIM 10.0 | EC002587 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.