Fast delivery within 72 Hours
Wago 771-9385/016-502
Cable assembly WINSTA® MIDI with strain reliefThe WINSTA® MIDI cable assembly with protection against mismating supports rapid, correct installation. Our pluggable installation connectors with spring…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Cable assembly WINSTA® MIDI with strain reliefThe WINSTA® MIDI cable assembly with protection against mismating supports rapid, correct installation. Our pluggable installation connectors with spring pressure connection technology function without screw connections. They allow resource-efficient, error-free installation in numerous possible uses. For greater protection in electrical installations, the pluggable installation connector is equipped with mechanical protection against mismating. The pluggable installation connector offers protection against contact with live components in accordance with protection type IP20 (When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!)). WINSTA® MIDI pluggable installation connectors with I coding in blue are particularly suitable for intelligent, for example for the dimming of DALI lights. The WINSTA® MIDI product line allows maximum flexibility for the installation. With its Push-in CAGE CLAMP® spring pressure connection technology, it guarantees error-free, time-saving installation and offers flexibility for meeting all installation requirements. According to the European CPR, the fire class of the cables used for construction is essential for building safety as well. For houses with safety requirements, cable assemblies with fire class D are suitable. The cable assembly is halogen-free. This eliminates the addition of environmental pollutants during production. It also increases the fire class, since halogen-free materials do not easily ignite.Pluggable connections instead of screw connections – cable assemblies from WAGOA socket and a plug are available. The WINSTA® Pluggable Connection System allows pluggable electrical installation. This saves time, lowers costs, and reduces the need for servicing. Choose quality and durability – with protection type IP20 from WAGO makes the installation of electrical components substantially easier. effective protection against mismatingsimple circuitsfor intelligent, easy lighting installationcustom-engineered solutionsrapid, structured electrical installation
Specification
Notes
| Note | Cables with a different fire class can be found in the eShop. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 16 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | approx. 1 mΩ of contact resistance approx. 0.25 mΩ contact transition plug/socket |
|---|
Connection data
| Total number of potentials | 5 |
|---|---|
| PE function | Preceding PE contact |
Connection data - Connection 1
| Pole number | 5 |
|---|---|
| Wire cross-section | 1.5 mm² |
| Connection type | Socket - Plug |
Physical data
| Pin spacing | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Width | 47 mm / 1.85 inches |
| Height | 15.38 mm / 0.606 inches |
| Total length | 5 m |
Mechanical data
| Use | DALI, Lighting Management |
|---|---|
| Coding | I |
| Variable coding | No |
| Marking | N ⏚ L DA- DA+ |
| Potential marking | N ⏚ L DA- DA+ |
| Mating force of a plug-in connection | approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Retention force of a plug-in connection | when locked: > 80N |
| Unmating force of a plug-in connection | when unlocked: approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Number of mating cycles | 200, without resistive load |
| Connection type | Socket - Plug |
| Type of pre-assembled cable | Interconnecting cable |
| Cable type | H05Z1Z1-F 5G1.5 |
| Protection type | IP20; When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!) |
Plug-in connection
| Mismating protection | Yes |
|---|---|
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
| Locking lever | Can be retrofitted |
| Locking of plug-in connection | Locking lever |
| Note on locking system | All connectors for mounted installations (snap-in versions for lighting fixtures or devices, all types of PCB and distribution connectors) are factory-equipped with locking levers to ensure plugs and sockets are securely locked. Additional locking levers are only required for flying leads (plug/socket). |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | blue |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire class per EN 50575 | Dca |
| Contact material | Copper or copper alloy; surface-treated |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 1.091 MJ |
| Connector color | blue |
| Strain relief color | white |
| Printing color of strain relief | black |
| Sheathed cable color | white |
| Printing color of sheathed cable | black |
| Halogen-free | Yes |
| Silicon-free | Yes |
| Sheath material | Halogen-free |
| Rubber cable | No |
| Weight | 837 g |
| Copper weight of the raw cable | 0.072 kg/m |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Cable for temperatures ≤ 70 °C (including halogen-free)Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | unpacked |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966483017 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121629 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002587 |
| ETIM 10.0 | EC002587 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.