Fast delivery within 72 Hours
Wago 771-9373/266-205
Cable assembly WINSTA® MIDI S codingThe WINSTA® MIDI cable assembly with protection type IP20 is the pluggable solution for your use in control cabinets, on PCBs or for lighting connections. The plugg…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Cable assembly WINSTA® MIDI S codingThe WINSTA® MIDI cable assembly with protection type IP20 is the pluggable solution for your use in control cabinets, on PCBs or for lighting connections. The pluggable installation connectors with spring pressure connection technology function completely without screw connections. They allow resource-efficient, error-free installation in a large number of applications. The coding options reduce installation errors, allowing fast, secure wiring of all components. The pluggable installation connector is protected against ingress by solid objects in accordance with protection type IP20 (When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!)). WINSTA® MIDI pluggable installation connectors with S coding in brown are mostly used in AC applications. The WINSTA® MIDI product line guarantees flexibility for the installation of applications. Through its Push-in CAGE CLAMP® spring pressure connection technology, it achieves error-free, time-saving installation and offers customization for meeting all installation requirements. Anyone who needs to take into account technical safety requirements related to fire protection for electrical installation should be able to rely on the quality of the components. Our product meets the official safety standards of fire class C. Eliminating halogens as an additive in the production of this cable assembly substantially improves fire safety and minimises environmental pollution.Fast, secure pluggable connections – cable assemblies from WAGOThe cable is pre-assembled with a plug and a free end. The WINSTA® Pluggable Connection System is ideally tailored to the very strict requirements of building installation. It makes electrical installation pluggable, and therefore more efficient, even more reliable, and error-free. Use of this pre-assembled system decreases time spent on assembly and installation errors at the construction site. Enjoy the benefits of the pluggable version of our maintenance-free spring pressure connection technology too! Plan your installation with with strain relief hosting from WAGO. protection against mismating eliminates errorspre-assembled versionsfor AC applicationsexact dimensionsfast, secure installation
Specification
Notes
| Note | Cables with a different fire class can be found in the eShop. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | approx. 1 mΩ of contact resistance approx. 0.25 mΩ contact transition plug/socket |
|---|
Connection data
| Total number of potentials | 3 |
|---|---|
| Conductor preparation | ultrasonically tip-bonded |
Connection data - Connection 1
| Strip length | 11 mm / 0.43 inches |
|---|---|
| Pole number | 3 |
| Wire cross-section | 1.5 mm² |
| Strip length (outer insulation) | 100 mm |
| Connection type | Plug - Free end |
Physical data
| Pin spacing | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Width | 27 mm / 1.063 inches |
| Height | 12.9 mm / 0.508 inches |
| Total length | 2 m |
Mechanical data
| Use | Switching function |
|---|---|
| Coding | S |
| Variable coding | No |
| Marking | 1 2 L |
| Potential marking | 1 2 L |
| Mating force of a plug-in connection | approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Retention force of a plug-in connection | when locked: > 80N |
| Unmating force of a plug-in connection | when unlocked: approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Number of mating cycles | 200, without resistive load |
| Connection type | Plug - free end |
| Type of pre-assembled cable | Connecting cable |
| Cable type | H05Z1Z1-F 3x1.5 |
| Protection type | IP20; When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!) |
Plug-in connection
| Mismating protection | Yes |
|---|---|
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
| Locking lever | Can be retrofitted |
| Locking of plug-in connection | locking lever |
| Note on locking system | All connectors for mounted installations (snap-in versions for lighting fixtures or devices, all types of PCB and distribution connectors) are factory-equipped with locking levers to ensure plugs and sockets are securely locked. Additional locking levers are only required for flying leads (plug/socket). |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | brown |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire class per EN 50575 | Cca |
| Contact material | Copper or copper alloy; surface-treated |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.323 MJ |
| Connector color | brown |
| Strain relief color | black |
| Printing color of strain relief | white |
| Sheathed cable color | black |
| Printing color of sheathed cable | white |
| Halogen-free | Yes |
| Silicon-free | Yes |
| Sheath material | Halogen-free |
| Rubber cable | No |
| Weight | 211.6 g |
| Copper weight of the raw cable | 0.043 kg/m |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Cable for temperatures ≤ 70 °C (including halogen-free)Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | unpacked |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143774710 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121629 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-04 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-04 |
| ETIM 9.0 | EC002587 |
| ETIM 10.0 | EC002587 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.