Fast delivery within 72 Hours
Wago 771-9373/266-201
Cable assembly WINSTA® MIDI 3-poleUse effective pluggable connections instead of laborious screw connections: With the WINSTA® MIDI cable assembly 3-pole. The pluggable installation connectors with sp…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Cable assembly WINSTA® MIDI 3-poleUse effective pluggable connections instead of laborious screw connections: With the WINSTA® MIDI cable assembly 3-pole. The pluggable installation connectors with spring pressure connection technology function completely without screw connections. They allow fast, efficient, error-free installation in a large number of possible uses. For greater protection in electrical installations, the pluggable installation connector is equipped with mechanical protection against mismating. The pluggable installation connector offers touch-proof protection with live components in accordance with protection type IP20 (When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!)). WINSTA® MIDI pluggable installation connectors with P coding allow zero-defect implementation of an uninterruptible power supply (UPS). WINSTA® MIDI with Push-in CAGE CLAMP® spring pressure connection technology is found in a broad range of individual products you can use for quick, easy and maximally flexible installation. If you need to satisfy stricter safety standards, you should use cables with fire class C. These are suitable for use in buildings with particularly high demands on safety. Eliminating halogens as an additive in the manufacture of this cable assembly substantially improves fire safety and reduces environmental contamination.Fast, secure pluggable connections – cable assemblies from WAGOThe cable assembly is equipped with a plug and a free end. WINSTA® is the pluggable connection system that is perfectly tailored to the strict requirements of electrical installation. It allows fast, secure and, above all, error-free installation of components and cables. Take advantage of the pluggable version of our maintenance-free spring pressure connection technology too! Plan your installation with with fire class C from WAGO. pluggable installation connectors with protection against mismatingsimple circuitswith P coding for uninterruptible power supplycustom-engineered solutionsconvenient installation and commissioning
Specification
Notes
| Note | Cables with a different fire class can be found in the eShop. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | approx. 1 mΩ of contact resistance approx. 0.25 mΩ contact transition plug/socket |
|---|
Connection data
| Total number of potentials | 3 |
|---|---|
| Conductor preparation | ultrasonically tip-bonded |
Connection data - Connection 1
| Strip length | 9 mm / 0.35 inches |
|---|---|
| Pole number | 3 |
| Wire cross-section | 1.5 mm² |
| Strip length (outer insulation) | 55 mm |
| Connection type | Plug - Free end |
Physical data
| Pin spacing | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Width | 27 mm / 1.063 inches |
| Height | 12.9 mm / 0.508 inches |
| Total length | 2 m |
Mechanical data
| Use | EDV (UPS) |
|---|---|
| Coding | P |
| Variable coding | No |
| Marking | L ⏚ N |
| Potential marking | L ⏚ N |
| Mating force of a plug-in connection | approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Retention force of a plug-in connection | when locked: > 80N |
| Unmating force of a plug-in connection | when unlocked: approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Number of mating cycles | 200, without resistive load |
| Connection type | Plug - Free end |
| Type of pre-assembled cable | Connecting cable |
| Cable type | H05Z1Z1-F 3G1.5 |
| Protection type | IP20; When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!) |
Plug-in connection
| Mismating protection | Yes |
|---|---|
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
| Locking lever | Can be retrofitted |
| Locking of plug-in connection | locking lever |
| Note on locking system | All connectors for mounted installations (snap-in versions for lighting fixtures or devices, all types of PCB and distribution connectors) are factory-equipped with locking levers to ensure plugs and sockets are securely locked. Additional locking levers are only required for flying leads (plug/socket). |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | red |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire class per EN 50575 | Cca |
| Contact material | Copper or copper alloy; surface-treated |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 19.556 MJ |
| Connector color | red |
| Strain relief color | black |
| Printing color of strain relief | white |
| Sheathed cable color | black |
| Printing color of sheathed cable | white |
| Halogen-free | Yes |
| Silicon-free | Yes |
| Sheath material | Halogen-free |
| Rubber cable | No |
| Weight | 211.9 g |
| Copper weight of the raw cable | 0.043 kg/m |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Cable for temperatures ≤ 70 °C (including halogen-free)Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | unpacked |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143946315 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121629 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002587 |
| ETIM 10.0 | EC002587 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.