Fast delivery within 72 Hours
Wago 771-9373/066-805
Cable assembly WINSTA® MIDI 3-poleThe WINSTA® MIDI cable assembly with protection against mismating supports rapid, correct installation. On PCBs, in control cabinets or for connecting lights – plugga…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Cable assembly WINSTA® MIDI 3-poleThe WINSTA® MIDI cable assembly with protection against mismating supports rapid, correct installation. On PCBs, in control cabinets or for connecting lights – pluggable installation connectors from WAGO allow you to make connections according to various requirements in seconds. The coding options reduce installation errors, allowing fast, secure wiring of all components. The pluggable installation connector offers protection against contact with live components in accordance with protection type IP20 (When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!)). Light switches and outlets can be integrated into the system with the help of WINSTA® MIDI pluggable installation connectors with S coding in brown. Our WINSTA® MIDI product line allows flexibility for the installation of applications. Through its Push-in CAGE CLAMP® spring pressure connection technology, it ensures time-saving, error-free installation and offers customization for meeting all installation requirements. If you need to meet stricter safety standards, you should use cables with fire class C. These are suitable for use in buildings with special high demands on safety. In the manufacturing of this cable assembly, halogens were deliberately omitted. That is an important contribution to environmental protection.Fast, secure pluggable connections – cable assemblies from WAGOThe cable assembly is equipped with a socket and a plug. The WINSTA® Pluggable Connection System is ideally tailored to the very strict requirements of building installation. It makes electrical installation pluggable, and thus more efficient, more reliable, and error-free. Using this pre-assembled system decreases time spent on assembly and installation errors at the construction site. Enjoy the benefits of the pluggable version of our maintenance-free spring pressure connection technology too! Plan your installation with with strain relief hosting from WAGO. pluggable installation connectors with protection against mismatingsimple circuitsfor AC applicationsready for immediate usefast, secure installation
Specification
Notes
| Note | Cables with a different fire class can be found in the eShop. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | approx. 1 mΩ of contact resistance approx. 0.25 mΩ contact transition plug/socket |
|---|
Connection data
| Total number of potentials | 3 |
|---|
Connection data - Connection 1
| Pole number | 3 |
|---|---|
| Wire cross-section | 1.5 mm² |
| Connection type | Socket - Plug |
Physical data
| Pin spacing | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Width | 27 mm / 1.063 inches |
| Height | 12.9 mm / 0.508 inches |
| Total length | 8 m |
Mechanical data
| Use | Switching function |
|---|---|
| Coding | S |
| Variable coding | No |
| Marking | 1 2 L |
| Potential marking | 1 2 L |
| Mating force of a plug-in connection | approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Retention force of a plug-in connection | when locked: > 80N |
| Unmating force of a plug-in connection | when unlocked: approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Number of mating cycles | 200, without resistive load |
| Connection type | Socket - Plug |
| Type of pre-assembled cable | Interconnecting cable |
| Cable type | H05Z1Z1-F 3x1.5 |
| Protection type | IP20; When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!) |
Plug-in connection
| Mismating protection | Yes |
|---|---|
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
| Locking lever | Can be retrofitted |
| Locking of plug-in connection | locking lever |
| Note on locking system | All connectors for mounted installations (snap-in versions for lighting fixtures or devices, all types of PCB and distribution connectors) are factory-equipped with locking levers to ensure plugs and sockets are securely locked. Additional locking levers are only required for flying leads (plug/socket). |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | brown |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire class per EN 50575 | Cca |
| Contact material | Copper or copper alloy; surface-treated |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.606 MJ |
| Connector color | brown |
| Strain relief color | black |
| Printing color of strain relief | white |
| Sheathed cable color | black |
| Printing color of sheathed cable | white |
| Halogen-free | Yes |
| Silicon-free | Yes |
| Sheath material | Halogen-free |
| Rubber cable | No |
| Weight | 826.7 g |
| Copper weight of the raw cable | 0.043 kg/m |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Cable for temperatures ≤ 70 °C (including halogen-free)Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | unpacked |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143774529 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121629 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-04 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-04 |
| ETIM 9.0 | EC002587 |
| ETIM 10.0 | EC002587 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.