Fast delivery within 72 Hours
Wago 771-9373/066-1005
Cable assembly WINSTA® MIDI with protection type IP20For signal and power transmission: The WINSTA® MIDI cable assembly with protection against mismating. WAGO pluggable installation connectors are us…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Cable assembly WINSTA® MIDI with protection type IP20For signal and power transmission: The WINSTA® MIDI cable assembly with protection against mismating. WAGO pluggable installation connectors are used when criteria repeat or are planned on a specific grid, for example for installing grid lighting or flush-mount lighting. The mechanical coding and color coding of the pluggable installation connector ensure error-free installation of the individual components – including protection against mismating. The pluggable installation connector offers protection against contact with live components in accordance with protection type IP20 (When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!)). The S coding in brown identifies pluggable installation connectors of the WINSTA® MIDI product line, which are made for utilisation in AC applications. The WINSTA® MIDI product line allows maximum flexibility for the installation. Through its Push-in CAGE CLAMP® spring pressure connection technology, it guarantees time-saving, error-free installation and offers flexibility and customization for meeting various installation requirements. Anyone who needs to take into account technical safety requirements related to fire protection for electrical installation should be able to rely on the quality of the components. Our product satisfies the official safety standards of fire class C. The cable assembly is halogen-free. This eliminates the addition of environmental pollutants during production. It also achieves a higher fire class, since halogen-free materials do not easily ignite.Pluggable connections instead of screw connections – cable assemblies from WAGOA socket and a plug are available. WINSTA® is the pluggable connection system that is perfectly tailored to the strict requirements of electrical installation. It offers fast, secure and, above all, error-free installation of components and cables. Choose durability and quality – with marking from WAGO makes the installation of electrical components significantly easier. protection against mismating eliminates errorsfor automation controllerswith S coding for use in components such as motors or frequency convertersexact dimensionsconvenient installation and commissioning
Specification
Notes
| Note | Cables with a different fire class can be found in the eShop. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | approx. 1 mΩ of contact resistance approx. 0.25 mΩ contact transition plug/socket |
|---|
Connection data
| Total number of potentials | 3 |
|---|
Connection data - Connection 1
| Pole number | 3 |
|---|---|
| Wire cross-section | 1.5 mm² |
| Connection type | Socket - Plug |
Physical data
| Pin spacing | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Width | 27 mm / 1.063 inches |
| Height | 12.9 mm / 0.508 inches |
| Total length | 10 m |
Mechanical data
| Use | Switching function |
|---|---|
| Coding | S |
| Variable coding | No |
| Marking | 1 2 L |
| Potential marking | 1 2 L |
| Mating force of a plug-in connection | approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Retention force of a plug-in connection | when locked: > 80N |
| Unmating force of a plug-in connection | when unlocked: approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Number of mating cycles | 200, without resistive load |
| Connection type | Socket - Plug |
| Type of pre-assembled cable | Interconnecting cable |
| Cable type | H05Z1Z1-F 3x1.5 |
| Protection type | IP20; When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!) |
Plug-in connection
| Mismating protection | Yes |
|---|---|
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
| Locking lever | Can be retrofitted |
| Locking of plug-in connection | Locking lever |
| Note on locking system | All connectors for mounted installations (snap-in versions for lighting fixtures or devices, all types of PCB and distribution connectors) are factory-equipped with locking levers to ensure plugs and sockets are securely locked. Additional locking levers are only required for flying leads (plug/socket). |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | brown |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire class per EN 50575 | Cca |
| Contact material | Copper or copper alloy; surface-treated |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.606 MJ |
| Connector color | brown |
| Strain relief color | black |
| Printing color of strain relief | white |
| Sheathed cable color | black |
| Printing color of sheathed cable | white |
| Halogen-free | Yes |
| Silicon-free | Yes |
| Sheath material | Halogen-free |
| Rubber cable | No |
| Weight | 1030.3 g |
| Copper weight of the raw cable | 0.043 kg/m |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Cable for temperatures ≤ 70 °C (including halogen-free)Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | unpacked |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4066966823547 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121629 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002587 |
| ETIM 10.0 | EC002587 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.