Fast delivery within 72 Hours
Wago 771-9295/117-501
Cable assembly WINSTA® MIDI with strain reliefThe WINSTA® MIDI cable assembly with protection against mismating supports rapid, correct installation. WAGO pluggable installation connectors can be used…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Cable assembly WINSTA® MIDI with strain reliefThe WINSTA® MIDI cable assembly with protection against mismating supports rapid, correct installation. WAGO pluggable installation connectors can be used when criteria repeat or are planned on a specific grid, for example for installing grid lighting or flush-mount lighting. The coding options reduce installation errors, allowing fast, maintenance-free wiring of all components. The pluggable installation connector is protected in accordance with protection type IP20 (When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!)). This means that users’ fingers will never come into contact with electrified contact elements. General mains applications for almost any domain of use can be implemented with WINSTA® MIDI pluggable installation connectors with A coding. Important parameters in the selection of a pluggable installation connector are the rated current and voltage: They provide information about possible domains of use and applications. This product has a current rating of 20 A – as a result it is suitable for powerful loads. The WINSTA® MIDI Pluggable Connection System with Push-in CAGE CLAMP® spring pressure connection technology facilitates exemplary electrification. Due to the built-in test slot, it is possible to check connections even when they are plugged in. This saves time, labor, and money. If you need to satisfy stricter safety standards, you should use cables with fire class B2. These are suitable for use in buildings with extremely high demands on safety. The cable assembly is halogen-free. This eliminates the addition of environmental pollutants during production. It also achieves a higher fire class, since halogen-free materials are flame-resistant.Pluggable connections instead of screw connections – cable assemblies from WAGOA socket and a free end are available. WINSTA® is the pluggable connection system that is ideally tailored to the strict requirements of electrical installation. It ensures error-free installation of cables and components, quickly and reliably. Take advantage of the pluggable version of our maintenance-free spring pressure connection technology too! Plan your installation with with protection against mismating from WAGO. pluggable installation connectors with protection against mismatingsimple circuitssuitable for any applicationready for immediate useconvenient installation and commissioning
Specification
Notes
| Note | Cables with a different fire class can be found in the eShop. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 20 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV |
| Rated current | 20 A |
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | approx. 1 mΩ of contact resistance approx. 0.25 mΩ contact transition plug/socket |
|---|
Connection data
| Total number of potentials | 5 |
|---|---|
| PE function | Preceding PE contact |
| Conductor preparation | ultrasonically tip-bonded |
Connection data - Connection 1
| Strip length | 9 mm / 0.35 inches |
|---|---|
| Pole number | 5 |
| Wire cross-section | 2.5 mm² |
| Strip length (outer insulation) | 55 mm |
| Connection type | Socket - Free end |
Physical data
| Pin spacing | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Width | 47 mm / 1.85 inches |
| Height | 15.38 mm / 0.606 inches |
| Total length | 5 m |
Mechanical data
| Use | General mains applications |
|---|---|
| Coding | A |
| Variable coding | Yes |
| Marking | N ⏚ L1 L2 L3 |
| Potential marking | N ⏚ L1 L2 L3 |
| Mating force of a plug-in connection | approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Retention force of a plug-in connection | when locked: > 80N |
| Unmating force of a plug-in connection | when unlocked: approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Number of mating cycles | 200, without resistive load |
| Connection type | Socket - Free end |
| Type of pre-assembled cable | Connecting cable |
| Cable type | H05Z1Z1-F 5G2.5 |
| Protection type | IP20; When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!) |
Plug-in connection
| Mismating protection | Yes |
|---|---|
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
| Locking lever | Can be retrofitted |
| Locking of plug-in connection | locking lever |
| Note on locking system | All connectors for mounted installations (snap-in versions for lighting fixtures or devices, all types of PCB and distribution connectors) are factory-equipped with locking levers to ensure plugs and sockets are securely locked. Additional locking levers are only required for flying leads (plug/socket). |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire class per EN 50575 | B2ca |
| Contact material | Copper or copper alloy; surface-treated |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.511 MJ |
| Connector color | black |
| Strain relief color | black |
| Printing color of strain relief | white |
| Sheathed cable color | black |
| Printing color of sheathed cable | white |
| Halogen-free | Yes |
| Silicon-free | Yes |
| Sheath material | Halogen-free |
| Rubber cable | No |
| Weight | 1242.6 g |
| Copper weight of the raw cable | 0.12 kg/m |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Cable for temperatures ≤ 70 °C (including halogen-free)Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | unpacked |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4055143660570 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121629 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-04 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-04 |
| ETIM 9.0 | EC002587 |
| ETIM 10.0 | EC002587 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.