Fast delivery within 72 Hours
Wago 771-9294/115-205
Cable assembly WINSTA® MIDI 4-poleUse effective pluggable connections instead of laborious screw connections: With the WINSTA® MIDI cable assembly rated current 10 A. WAGO pluggable installation conne…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Cable assembly WINSTA® MIDI 4-poleUse effective pluggable connections instead of laborious screw connections: With the WINSTA® MIDI cable assembly rated current 10 A. WAGO pluggable installation connectors can be used when requirements repeat or are distributed on a specific grid, for example for installing grid lighting or flush-mount lighting. For greater protection in electrical installations, the pluggable installation connector is provided with mechanical protection against mismating. The pluggable installation connector is protected against ingress by solid objects in accordance with protection type IP20 (When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!)). Pluggable installation connectors with B coding from the WINSTA® MIDI line are available in gray, light green, or pink, allowing you to distinguish different circuits, for example for light, pumps or, sun blinds. Your own pole marking is possible in addition. The WINSTA® MIDI Pluggable Connection System with Push-in CAGE CLAMP® spring pressure connection technology facilitates safe electrification. Thanks to the built-in test slot, it is possible to check connections even when they are plugged in. That saves time and reduces installation labor and costs. If you need to meet stricter safety standards, you should use cables with fire class B2. These are suitable for use in buildings with extremely high demands on safety. The cable assembly is free of halogen. This eliminates the addition of environmental pollutants during production. It also achieves a higher fire class, since halogen-free materials are flame-resistant.Fast, secure pluggable connections – cable assemblies from WAGOThe cable is pre-assembled with a socket and a free end. The WINSTA® Pluggable Connection System is perfectly tailored to the strict requirements of building installation. It makes electrical installation pluggable, and consequently faster, even more reliable, and error-free. Use of this pre-assembled system decreases assembly times and errors during installation at the construction site. Choose quality and durability – with fire class B2 from WAGO makes the installation of electrical components visibly easier. protection against mismating eliminates errorsfor automation controllersfor automation controllersready for immediate useconvenient installation and commissioning
Specification
Notes
| Note | Cables with a different fire class can be found in the eShop. |
|---|---|
| Variants: | Other pole markings, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 10 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV |
| Rated current | 10 A |
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | approx. 1 mΩ of contact resistance approx. 0.25 mΩ contact transition plug/socket |
|---|
Connection data
| Conductor preparation | ultrasonically tip-bonded |
|---|
Connection data - Connection 1
| Strip length | 9 mm / 0.35 inches |
|---|---|
| Pole number | 4 |
| Wire cross-section | 1 mm² |
| Strip length (outer insulation) | 55 mm |
| Connection type | Socket - Free end |
Physical data
| Pin spacing | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Width | 37 mm / 1.457 inches |
| Height | 12.9 mm / 0.508 inches |
| Total length | 2 m |
Mechanical data
| Use | Control technology |
|---|---|
| Variable coding | Yes |
| Potential marking | 1 2 3 4 |
| Retention force of a plug-in connection | when locked: > 80N |
| Number of mating cycles | 200, without resistive load |
| Connection type | Socket - free end |
| Cable type | H05Z1Z1-F 4x1 |
| Protection type | IP20; When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!) |
Plug-in connection
| Mismating protection | Yes |
|---|---|
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
| Locking lever | Can be retrofitted |
| Note on locking system | All connectors for mounted installations (snap-in versions for lighting fixtures or devices, all types of PCB and distribution connectors) are factory-equipped with locking levers to ensure plugs and sockets are securely locked. Additional locking levers are only required for flying leads (plug/socket). |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire class per EN 50575 | B2ca |
| Contact material | Copper or copper alloy; surface-treated |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.422 MJ |
| Connector color | light green |
| Strain relief color | black |
| Printing color of strain relief | white |
| Sheathed cable color | gray |
| Printing color of sheathed cable | black |
| Halogen-free | Yes |
| Silicon-free | Yes |
| Sheath material | Halogen-free |
| Rubber cable | No |
| Weight | 195.2 g |
| Copper weight of the raw cable | 0.0384 kg/m |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Cable for temperatures ≤ 70 °C (including halogen-free)Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | unpacked |
Product Classification
| UNSPSC | 26121629 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002587 |
| ETIM 10.0 | EC002587 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.