Fast delivery within 72 Hours
Wago 771-5002/2021-1001
Cable assembly WINSTA® MIDI rated current 16 AUse effective pluggable connections instead of laborious screw connections: With the WINSTA® MIDI cable assembly rated current 16 A. WAGO pluggable instal…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Cable assembly WINSTA® MIDI rated current 16 AUse effective pluggable connections instead of laborious screw connections: With the WINSTA® MIDI cable assembly rated current 16 A. WAGO pluggable installation connectors are useful when specifications repeat or are distributed on a defined pattern, for example for installing grid lighting or flush-mount lighting. The coding options reduce installation errors, allowing fast, secure wiring of all components. The pluggable installation connector offers touch-proof protection with live components in accordance with protection type IP20 (When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!)). Solutions like the WINSTA® MIDI pluggable installation connectors with B coding are suitable for applications related to process control, for example, for lighting or within data networks. WINSTA® MIDI with Push-in CAGE CLAMP® spring pressure connection technology is found in can be found in a variety of projects you can use for quick, easy, flexible, and secure installation. Anyone who needs to take into account technical safety requirements for fire protection reasons for electrical installation should be able to rely on the quality of the components. Our product meets the official safety standards of fire class C.Fast, error-free assembly thanks to cable assemblies from WAGOThe cable is pre-assembled with a socket and a plug. WINSTA® is the pluggable connection system that is optimally tailored to the strict requirements of electrical installation. It offers error-free installation of cables and components, quickly and reliably. Now you can also reduce installation costs without compromising quality and safety: with marking eliminates the need for servicing and prevents unnecessary downtime. protection against mismating eliminates errorspre-assembled versionsfor automation controllerscustom-engineered solutionsquick replacement of defective units during ongoing operation
Specification
Notes
| Note | Cables with a different fire class can be found in the eShop. |
|---|---|
| Variants: | Other pole markings, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 16 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | approx. 1 mΩ of contact resistance approx. 0.25 mΩ contact transition plug/socket |
|---|
Connection data
| Total number of potentials | 4 |
|---|
Connection data - Connection 1
| Pole number | 4 |
|---|---|
| Wire cross-section | 1.5 mm² |
| Connection type | Socket - Plug |
Physical data
| Pin spacing | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Width | 44.6 mm / 1.756 inches |
| Height | 17 mm / 0.669 inches |
| Total length | 10 m |
Mechanical data
| Use | Control technology |
|---|---|
| Coding | B |
| Variable coding | Yes |
| Marking | 1 2 3 4 |
| Potential marking | 1 2 3 4 |
| Mating force of a plug-in connection | approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Retention force of a plug-in connection | when locked: > 80N |
| Unmating force of a plug-in connection | when unlocked: approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Number of mating cycles | 200, without resistive load |
| Connection type | Socket - Plug |
| Type of pre-assembled cable | Interconnecting cable |
| Cable type | Control line 4x1.5 |
| Protection type | IP20; When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!) |
Plug-in connection
| Mismating protection | Yes |
|---|---|
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
| Locking lever | Can be retrofitted |
| Locking of plug-in connection | Locking lever |
| Note on locking system | All connectors for mounted installations (snap-in versions for lighting fixtures or devices, all types of PCB and distribution connectors) are factory-equipped with locking levers to ensure plugs and sockets are securely locked. Additional locking levers are only required for flying leads (plug/socket). |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Fire class per EN 50575 | Cca |
| Contact material | Copper or copper alloy; surface-treated |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 1.154 MJ |
| Connector color | pink |
| Strain relief color | black |
| Sheathed cable color | white |
| Printing color of sheathed cable | black |
| Halogen-free | No |
| Silicon-free | Yes |
| Sheath material | PVC |
| Rubber cable | No |
| Weight | 949.1 g |
| Copper weight of the raw cable | 0.058 kg/m |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Cable for temperatures ≤ 70 °C (including halogen-free)Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | unpacked |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966433210 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121629 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002587 |
| ETIM 10.0 | EC002587 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.