Fast delivery within 72 Hours
Wago 771-5001/225-000
Cable assembly WINSTA® MIDI with strain reliefThe WINSTA® MIDI cable assembly rated current 16 A supports rapid, correct installation. Our pluggable installation connectors with spring pressure connec…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Cable assembly WINSTA® MIDI with strain reliefThe WINSTA® MIDI cable assembly rated current 16 A supports rapid, correct installation. Our pluggable installation connectors with spring pressure connection technology function entirely without screw connections. They allow fast, efficient, error-free installation in a large number of applications. For greater security in electrical installations, the pluggable installation connector is provided with mechanical protection against mismating. The pluggable installation connector is protected against ingress by solid objects in accordance with protection type IP20 (When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!)). The harmonised interface for motor control allows easy installation and activation of shading and sun protection systems. Pluggable installation connectors with B coding from the WINSTA® MIDI line are available in gray, light green, or pink, allowing you to distinguish different circuits, for example for pumps, lighting, or sun blinds. Your own pole marking is possible, too. WINSTA® MIDI with Push-in CAGE CLAMP® spring pressure connection technology is found in a broad range of individual products you can use for quick, easy, secure, tailored installation. According to the European CPR, the fire class of the cables used for construction is decisive for building safety as well. For houses with average safety requirements, cable assemblies with fire class E are suitable.Fast, error-free assembly thanks to cable assemblies from WAGOThe cable assembly is equipped with a MIDI plug, a MIDI plug and a MIDI socket. The WINSTA® Pluggable Connection System allows pluggable electrical installation. This significantly reduces the need for servicing and lowers costs. Choose quality and durability – with fire class E from WAGO makes the electrical installation of electrical components significantly easier. pluggable installation connectors with protection against mismatingsimple circuitswith B coding for controllers, for example lighting fixtures and sun blindscustom-engineered solutionsquick replacement of defective units during ongoing operation
Specification
Notes
| Note | Cables with a different fire class can be found in the eShop. |
|---|---|
| Variants: | Other pole markings, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | approx. 1 mΩ of contact resistance approx. 0.25 mΩ contact transition plug/socket |
|---|
Connection data
| Total number of potentials | 5 |
|---|
Connection data - Connection 1
| Pole number | 3 |
|---|---|
| Wire cross-section | 1.5 mm² |
| Connection type | MIDI plug; MIDI plug - MIDI socket |
Connection data - Connection 2
| Pole number | 5 |
|---|---|
| Sheathed cable diameter | 9.2 … 11.4 mm |
| Wire cross-section | 2.5 mm² |
Connection data - Connection 3
| Pole number | 5 |
|---|
Physical data
| Pin spacing | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Width | 81.6 mm / 3.213 inches |
| Height | 17 mm / 0.669 inches |
| Total length | 0.5 m |
Mechanical data
| Technology | SMI |
|---|---|
| Use | General mains applications |
| Coding | B |
| Coding 2 | B |
| Variable coding | Yes |
| Mating force of a plug-in connection | approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Retention force of a plug-in connection | when locked: > 80N |
| Unmating force of a plug-in connection | when unlocked: approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Number of mating cycles | 200, without resistive load |
| Connection type | MIDI plug; MIDI plug - MIDI socket |
| Type of pre-assembled cable | Y-Cable |
| Cable type | H05VV-F 2x1.5 |
| Cable type 2 | H05VV-F 3G2.5 |
| Protection type | IP20; When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!) |
Plug-in connection
| Mismating protection | Yes |
|---|---|
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
| Locking lever | Can be retrofitted |
| Locking of plug-in connection | locking lever |
| Note on locking system | All connectors for mounted installations (snap-in versions for lighting fixtures or devices, all types of PCB and distribution connectors) are factory-equipped with locking levers to ensure plugs and sockets are securely locked. Additional locking levers are only required for flying leads (plug/socket). |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire class per EN 50575 | Eca |
| Contact material | Copper or copper alloy; surface-treated |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 29.844 MJ |
| Connector color | pink |
| Strain relief color | black |
| Sheathed cable color | black |
| Printing color of sheathed cable | white |
| Sheathed cable color 2 | black |
| Printing color of sheathed cable 2 | white |
| Halogen-free | No |
| Silicon-free | Yes |
| Sheath material | PVC |
| Rubber cable | No |
| Weight | 181.1 g |
| Copper weight of the raw cable | 0.072 kg/m |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Cable for temperatures ≤ 70 °C (including halogen-free)Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | unpacked |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143848404 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121629 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002587 |
| ETIM 10.0 | EC002587 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Other
| Technology | SMI |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.