Fast delivery within 72 Hours
Wago 771-5001/183-000
Cable assembly WINSTA® MIDI with strain reliefThe WINSTA® MIDI cable assembly I coding allows assembly of solid and fine-stranded conductors. WAGO pluggable installation connectors are used when requi…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Cable assembly WINSTA® MIDI with strain reliefThe WINSTA® MIDI cable assembly I coding allows assembly of solid and fine-stranded conductors. WAGO pluggable installation connectors are used when requirements repeat or are planned on a specific grid, for example for installing grid lighting or flush-mount lighting. The color coding and mechanical coding of the pluggable installation connector ensure error-free installation of the individual components – including protection against mismating. The pluggable installation connector is protected against ingress by solid objects in accordance with protection type IP20 (When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!)). Controlled lighting equipment, as used in the DALI standard, for example, is the primary domain of use of WINSTA® MIDI pluggable installation connectors with I coding. WINSTA® MIDI with Push-in CAGE CLAMP® spring pressure connection technology is used in can be found in a variety of projects you can use for quick, easy, flexible, and secure installation. This product meets all the mandatory safety requirements of fire class E; thus it can be used in domains where fire safety is relevant. The cable assembly is free of halogen. This eliminates the addition of environmental pollutants during production. It also achieves a higher fire class, since halogen-free materials are flame-resistant.Fast, error-free assembly thanks to cable assemblies from WAGOA MIDI plug, plug, mini and a MIDI socket are provided. WINSTA® is the pluggable connection system that is ideally tailored to the strict requirements of electrical installation. It offers error-free installation of cables and components, quickly and reliably. Take advantage of the pluggable version of our maintenance-free spring pressure connection technology too! Plan your installation with with protection against mismating from WAGO. effective protection against mismatingfor automation controllersfor intelligent, easy lighting installationcustom-engineered solutionsquick replacement of defective units during ongoing operation
Specification
Notes
| Note | Cables with a different fire class can be found in the eShop. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 16 A |
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | approx. 1 mΩ of contact resistance approx. 0.25 mΩ contact transition plug/socket |
|---|
Connection data
| Total number of potentials | 5 |
|---|
Connection data - Connection 1
| Pole number | 5 |
|---|---|
| Wire cross-section | 1.5 mm² |
| Connection type | MIDI plug; Plug, MINI - MIDI socket |
Connection data - Connection 2
| Pole number | 2 |
|---|---|
| Sheathed cable diameter | 9.2 … 11.4 mm |
| Wire cross-section | 2.5 mm² |
Connection data - Connection 3
| Pole number | 5 |
|---|
Physical data
| Pin spacing | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Width | 54.6 mm / 2.15 inches |
| Height | 17 mm / 0.669 inches |
| Total length | 0.5 m |
Mechanical data
| Use | DALI, Lighting Management |
|---|---|
| Coding | I |
| Coding 2 | A |
| Variable coding | No |
| Mating force of a plug-in connection | approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Retention force of a plug-in connection | when locked: > 80N |
| Unmating force of a plug-in connection | when unlocked: approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Number of mating cycles | 200, without resistive load |
| Connection type | MIDI plug; Plug, MINI - MIDI socket |
| Type of pre-assembled cable | Y-Cable |
| Cable type | H05Z1Z1-F 2x1.5 |
| Cable type 2 | H05Z1Z1-F 3G2.5 |
| Protection type | IP20; When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!) |
Plug-in connection
| Mismating protection | Yes |
|---|---|
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
| Locking lever | Can be retrofitted |
| Locking of plug-in connection | locking lever |
| Note on locking system | All connectors for mounted installations (snap-in versions for lighting fixtures or devices, all types of PCB and distribution connectors) are factory-equipped with locking levers to ensure plugs and sockets are securely locked. Additional locking levers are only required for flying leads (plug/socket). |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire class per EN 50575 | Eca |
| Contact material | Copper or copper alloy; surface-treated |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 29.12 MJ |
| Connector color | blue |
| Strain relief color | black |
| Sheathed cable color | black |
| Printing color of sheathed cable | white |
| Sheathed cable color 2 | black |
| Printing color of sheathed cable 2 | white |
| Halogen-free | Yes |
| Silicon-free | Yes |
| Sheath material | Halogen-free |
| Rubber cable | No |
| Weight | 152.7 g |
| Copper weight of the raw cable | 0.072 kg/m |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Cable for temperatures ≤ 70 °C (including halogen-free)Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | unpacked |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143265010 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121629 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-04 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-04 |
| ETIM 9.0 | EC002587 |
| ETIM 10.0 | EC002587 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.