Fast delivery within 72 Hours
Wago 770-845
Female connector/socket WINSTA® MIDI B codingWAGO has various connection solutions for any challenge in building installation, for example, the WINSTA® MIDI female connector/socket. Our immense select…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Female connector/socket WINSTA® MIDI B codingWAGO has various connection solutions for any challenge in building installation, for example, the WINSTA® MIDI female connector/socket. Our immense selection of pluggable PCB connectors with different insertion directions and operating variants offers you the perfect solution for your application at all times. For greater protection in electrical installations, the pcb connectors is equipped with mechanical protection against mismating. B coding enables the WINSTA® MIDI pcb connectors to be used for control in applications in the domains of automation, mechanical engineering and robotics. This pcb connectors can be used for a load of up to 25 A. Thus, pcb connectors can also be used for high power loads. The WINSTA® MIDI Pluggable Connection System with Push-in CAGE CLAMP® spring pressure connection technology facilitates safe electrification. Thanks to the integrated test slot, it is possible to check connections even when they are plugged in. That saves time and reduces installation labor and costs.Push-in CAGE CLAMP® spring pressure connection technology – pluggable installation instead of laborious screw connections!WINSTA® is the pluggable connection system that is perfectly tailored to the strict requirements of electrical installation. It ensures error-free installation of cables and components, quickly and reliably. Choose quality and durability – with marking from WAGO makes the electrical installation of electrical components visibly easier. effective protection against mismatingsimple circuitswith B coding for use in process automation, such as lighting technology, for instancerapid, structured electrical installation
Specification
Notes
| Variants: | Other pole markings, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 25 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV |
| Rated current | 25 A |
Electrical data - Ratings per IEC/EN – Notes
| Rated current (note) | 25 A for 3-pole load20 A for 4- and 5-pole load |
|---|
Electrical data - Ratings per UL 1977
| Note for the US market | Some versions may also be used for current interruption in accordance with the UL certificate in select applications with currents below 16 A and voltages up to 600 V. For further information, please contact your local sales office. |
|---|---|
| Rated voltage (UL 1977) | 600 V |
| Rated current UL 1977 | 23 A |
| Approvals per | UL 1977 |
| Rated voltage | 600 V |
| Rated current | 23 A |
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | approx. 1 mΩ of contact resistance approx. 0.25 mΩ contact transition plug/socket |
|---|
Connection data
| Total number of potentials | 5 |
|---|
Connection data - Connection 1
| Pole number | 5 |
|---|
Physical data
| Pin spacing | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Width | 47 mm / 1.85 inches |
| Height | 29.5 mm / 1.161 inches |
| Height from the surface | 26 mm / 1.024 inches |
| Depth | 14.6 mm / 0.575 inches |
| Solder pin length | 3.5 mm |
| Solder pin dimensions | 1 x 0.8 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.5 (-0.1 … +0.1) mm |
Mechanical data
| Use | Control technology |
|---|---|
| Coding | B |
| Variable coding | Yes |
| Marking | 1 2 3 4 5 |
| Potential marking | 1 2 3 4 5 |
| Mating force of a plug-in connection | approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Retention force of a plug-in connection | Locked: > 80 N |
| Unmating force of a plug-in connection | Unlocked: approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Number of mating cycles | 200, without resistive load |
| Design | straight |
Plug-in connection
| Contact type (pluggable connector) | Female connector/socket |
|---|---|
| Connector (connection type) | for PCB |
| Mismating protection | Yes |
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
| Mating direction to the PCB | 90 ° |
| Locking lever | yes |
| Locking of plug-in connection | locking lever |
| Note on locking system | All connectors for mounted installations (snap-in versions for lighting fixtures or devices, all types of PCB and distribution connectors) are factory-equipped with locking levers to ensure plugs and sockets are securely locked. Additional locking levers are only required for flying leads (plug/socket). |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | 2 in-line solder pins/pole |
| Number of solder pins per potential | 2 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Copper or copper alloy; surface-treated |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.198 MJ |
| Weight | 10.4 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| Product Group | 20 (Winsta) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4017332802581 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-05 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-05 |
| ETIM 9.0 | EC002637 |
| ETIM 10.0 | EC002637 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.