Fast delivery within 72 Hours
Wago 765-1202/100-000
Application:Decentralized processing of digital signals The device controls digital field devices (e.g., actuators) and records digital signals (e.g., sensors) that are sent or received by a higher-le…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Application:Decentralized processing of digital signals The device controls digital field devices (e.g., actuators) and records digital signals (e.g., sensors) that are sent or received by a higher-level controller. The device offers 16 digital inputs/outputs.
Specification
Technical data - Fieldbus
| Communications | EtherCAT®, AoE, EoE, FoE |
|---|---|
| Connection technology: communication/fieldbus | 2 x D-coded M12; 4-pole |
Technical data - Device functions
| Parameter | Input filter, Output current, Temperature |
|---|---|
| Device functions | Bluetooth®, OPC UA server |
| Visualization | Android/iOS app, Web server |
Technical data - Digital inputs/outputs
| Connection technology: I/O | 8 x A-coded M12; 5-pole |
|---|---|
| Signal type (voltage) | 24 VDC |
Technical data - Supply (module)
| Connection technology: supply | 2 x L-coded M12; 5-pole |
|---|---|
| Supply voltage | 24 VDC (18 … 31.2 V); 1L/2L |
Physical data
| Width | 60 mm / 2.362 inches |
|---|---|
| Height | 30 mm / 1.181 inches |
| Depth | 210 mm / 8.268 inches |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +80 °C |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 765-1202/100-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.