Fast delivery within 72 Hours
Wago 765-1104/100-000
Application:Decentralized processing of digital signals The device controls digital field devices (e.g., actuators) and records digital signals (e.g., sensors) that are sent or received by a higher-le…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Application:Decentralized processing of digital signals The device controls digital field devices (e.g., actuators) and records digital signals (e.g., sensors) that are sent or received by a higher-level controller. The device offers eight digital inputs/outputs.
Specification
Technical data - Fieldbus
| Communications | PROFINET, PROFINET IO device; 2-port switch, LLDP, MRP, SNMP |
|---|---|
| Connection technology: communication/fieldbus | 2 x D-coded M12; 4-pole |
| Interface standard | 10BASE-T/100BASE-TX; potential-free |
| Autonegotiation; autocrossover | yes |
| PROFINET IO features | PROFINET IO device; 2-port switch, LLDP, MRP, SNMP |
Technical data - Device functions
| Parameter | Input filter, Output current, Temperature |
|---|---|
| Diagnostics | Undervoltage; Overcurrent; Overload; Overtemperature |
| Device functions | Bluetooth®, OPC UA server |
| Visualization | Android/iOS app, Web server |
Technical data - Digital inputs/outputs
| Number of digital inputs | 8 |
|---|---|
| Number of digital outputs | 8 |
| Connection technology: I/O | 4 x A-coded M12; 5-pole |
| Signal type (voltage) | 24 VDC |
| Input characteristic | High-side switching |
| Input filter | 0.2 … 20 ms |
| Input characteristic | Type 3, per IEC 61131-2 |
| Output current (per channel) | 2 A (typ.) for DO |
| Supply current per port | 1L/2L: 4 A (max.) |
Technical data - Supply (module)
| Connection technology: supply | 2 x L-coded M12; 5-pole |
|---|---|
| Supply voltage | 24 VDC (18 … 31.2 V); 1L/2L |
| Current consumption (max.) | 16000 mA |
| Current consumption (note) | per supply line; overload- and short-circuit-protected |
| Reverse voltage protection | Yes |
Physical data
| Width | 35 mm / 1.378 inches |
|---|---|
| Height | 30 mm / 1.181 inches |
| Depth | 210 mm / 8.268 inches |
Material data
| Weight | 380 g |
|---|---|
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +80 °C |
| Protection type | IP67 |
| Protection class | III per EN 61140, IEC 61140, VDE 0140-1 |
| Pollution degree | 3 (EN 60664-1) |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 5g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | Short-term: 50g/11 ms/half-sine per IEC 60068-2-27; Long-term: 30g/6 ms/half-sine per IEC 60068-2-29 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143949774 |
| Customs tariff number | 85371098990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC001599 |
| ETIM 10.0 | EC001599 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I |
| SCIP notification number (Austria) | f2e110cc-9b1f-461a-bdec-0d0211297b79 |
| SCIP notification number (Belgium) | b38cdd4b-8953-48c5-9f55-947117a67b86 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 04ed8526-93e2-49fa-935a-225bfa001970 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 87e76cc5-6434-44b3-a03d-1bd827a5a6b9 |
| SCIP notification number (Denmark) | 342806e9-28fc-45e7-a25e-af0685f1becf |
| SCIP notification number (Finland) | 8acc68fc-5d51-4c3f-b738-6b8ce38aea61 |
| SCIP notification number (France) | 3fbee338-7bb0-4b2d-9852-1cd74194038d |
| SCIP notification number (Germany) | a88a6226-9dd0-4ab0-93a8-c55a91056042 |
| SCIP notification number (Hungary) | ebd66ed6-8ed1-4bcf-9510-24f6e3188282 |
| SCIP notification number (Italy) | e2cdfab4-af28-4ce1-bedd-ee26cd1fd839 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 73477f8a-fc3e-460e-a625-f78caab486e0 |
| SCIP notification number (Poland) | 239ac059-ac2f-4ff2-8502-858e239323f0 |
| SCIP notification number (Romania) | ea112445-6a92-413f-88c8-0fea5add5443 |
| SCIP notification number (Sweden) | 35afc193-f2d9-4c48-bdc5-d45b87492758 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 765-1104/100-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.