Fast delivery within 72 Hours
Wago 758-918
The Wireless ETHERNET Gateway simplifies the creation of a wireless transmission link for ETHERNET protocols (e.g., PROFINET, Modbus/TCP, EtherNet/IP).This gateway is used as a cable substitute to cre…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The Wireless ETHERNET Gateway simplifies the creation of a wireless transmission link for ETHERNET protocols (e.g., PROFINET, Modbus/TCP, EtherNet/IP).This gateway is used as a cable substitute to create a robust, industry-proven Bluetooth® or WLAN link between two automation devices.The gateways support various configurations and can therefore also be operated as an access point.Both IP65 housing and internal directional antenna allow the gateway to be used in harsh industrial environments. Simple push-button operation rapidly connects two Wireless ETHERNET Gateways.Additional settings can be made via Web-Based Management.Note:Two Wireless ETHERNET Gateways of the same type are required to establish a peer-to-peer connection.
Specification
Notes
| Note | The maximum range in the field decreases with use in buildings and changes depending on the building materials used and the spatial geometry. Therefore, range specifications within buildings can only represent a typical value that can normally be achieved. More detailed information is available in the manual. |
|---|
Technical data
| Security encryption | None, WEP64, WEP128, TKIP, AES/CCMP |
|---|---|
| Radio technology | Bluetooth®: 4.0, Bluetooth®: 4.0, WLAN: 802.11a/b/g/d/e/i/h |
| Frequency band | ISM band, 2.4 GHz (Bluetooth®, WLAN); ISM band, 5 GHz (WLAN) |
| Topology | Peer-to-peer connection |
| Security authentication | WPA/WPA2 PSK, LEAP, PEAP |
| Transmission range | up to 400 m |
| Antenna | Internal directional antenna |
| Number of inputs | 1 (trigger input: 9 … 30 VDC) |
| Configuration options | Push-button operation, Web-Based Management |
| Supply voltage | 24 VDC (9 … 30 V) |
Connection data
| Connection technology: communication/fieldbus | ETHERNET: 1 x M12 socket; B-coded |
|---|---|
| Connection technology: supply | 1 x M12 plug; A-coded |
Physical data
| Width | 67.8 mm / 2.669 inches |
|---|---|
| Height | 33.2 mm / 1.307 inches |
| Depth | 92.7 mm / 3.65 inches |
Material data
| Weight | 120 g |
|---|---|
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -30 … +65 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP65 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | SE |
| GTIN | 4066966802610 |
| Customs tariff number | 85176200000 |
Product Classification
| UNSPSC | 43222643 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-31-36 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-31-36 |
| ETIM 9.0 | EC001099 |
| ETIM 10.0 | EC001099 |
| ECCN | 5A992.C |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.