Fast delivery within 72 Hours
Wago 758-879/000-001
The SD memory card replaces traditional storage media and is used to store customer data and boot projects, or to transport this data between devices.Thanks to its extended temperature range, the memo…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The SD memory card replaces traditional storage media and is used to store customer data and boot projects, or to transport this data between devices.Thanks to its extended temperature range, the memory card can also be used in applications in up to 70 °C. The SLC flash technology used for this card and the wear leveling flash management process employed enhance the reliability and service life of the memory card – a vital requirement for use in industrial applications.This memory card is compatible to the SD standard, enabling it to be used in any data processing system equipped with an SD slot.The industrial memory card has the following system features:Storage capacity: 2 GBSingle-Level Cell (SLC) NAND flash memory for enhanced service life and reliability Compatible to the SDA Physical Layer Specification, Version 2.0Error correction function: < 1 error per 1015 bits READStatistical & dynamic wear leveling for enhancing reliability and availability Supports CPRM (Content Protection for Recordable Media)
Specification
Technical data
| Memory | 2 GB (SLC) |
|---|---|
| Write/read cycles (max.) | 17 MB/s / 20 MB/s |
| MTBF | 4,000,000 h |
| Service life | per Cell: 100.000 write cycles |
Physical data
| Width | 24 mm |
|---|---|
| Height | 32 mm |
| Depth | 2.1 mm |
Material data
| Weight | 5 g |
|---|
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +90 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +90 °C |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 15g |
| Shock resistance | 50g |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | TW |
| GTIN | 4050821007616 |
| Customs tariff number | 85235110000 |
Product Classification
| UNSPSC | 43202005 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 19-15-07-02 |
| eCl@ss 9.0 | 19-15-07-02 |
| ETIM 9.0 | EC001068 |
| ETIM 10.0 | EC001068 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.