Fast delivery within 72 Hours
Wago 758-879/000-000
The CF memory card replaces standard storage media and is used to store customer data and boot projects, or to transport this data between devices.Thanks to its extended temperature range, the memory…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The CF memory card replaces standard storage media and is used to store customer data and boot projects, or to transport this data between devices.Thanks to its extended temperature range, the memory card can also be used in applications up to 60°C. This memory card is compatible to the CF standard, enabling it to be used in any data processing system equipped with a CF slot.The industrial memory card has the following system features:Storage capacity: 1 GBCompatible to the CompactFlash® Specification, Version 3.0In line with the PC Card standardSupports TRUE IDE Mode, ATA StandardThree access modes: PC Card memory mode PC Card I/O modeTRUE IDE modeError correction function: 4 bits / 512 bytesSupports auto-standby and idle statusSupports multiword and ultra-direct memory access, multisector transfer and logical block addressing
Specification
Technical data
| Internal memory (flash) | 1000 MB |
|---|---|
| Write/read cycles (max.) | Single: 20 Mbytes/s (max.) / 10 Mbytes/s (max.) Dual: 40 Mbytes/s (max.) / 20 Mbytes/s (max.) |
| MTBF | 300,000 h |
| Service life | 2,000,000 program/operating cycles |
Physical data
| Width | 42.8 mm |
|---|---|
| Height | 36.4 mm |
| Depth | 3.3 mm |
Material data
| Weight | 11 g |
|---|
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +85 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -55 … +95 °C |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | per IEC 60068-2-27 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | TW |
| GTIN | 4050821045052 |
| Customs tariff number | 85235200009 |
Product Classification
| UNSPSC | 43202005 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 19-15-07-02 |
| eCl@ss 9.0 | 19-15-07-02 |
| ETIM 9.0 | EC001068 |
| ETIM 10.0 | EC001068 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.