Fast delivery within 72 Hours
Wago 757-463/000-010
M8 sensor/actuator box, 6-way3-pole (1 signal per contact)Cable length: 5 and 10 mGreen LED operating indicatorYellow LED status indicatorincl. marking strips (WMB markers can also be used)incl. M8 pr…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
M8 sensor/actuator box, 6-way3-pole (1 signal per contact)Cable length: 5 and 10 mGreen LED operating indicatorYellow LED status indicatorincl. marking strips (WMB markers can also be used)incl. M8 protective caps (2 pcs)
Specification
Technical data
| Contact resistance (max.) | 0.01 Ω |
|---|---|
| Supply voltage | 10 … 30 VDC; Rated voltage: 32 V ~ rms |
| Current carrying capacity (signal connections) | 2 A |
| Current carrying capacity (supply connections) | 6 A |
| Rated value of electrical isolation | 500 V |
| Functionally separated potential groups | Kontakt/Kontakt |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Signal characteristics | PNP |
| Indicators | LED yellow: Signal status (1 x per contact); LED (U) green: Sensor/actuator box status |
Connection data
| Connection technology: I/O | 6 x M8 socket; 3-pole |
|---|---|
| Connection technology: trunk cable | 1 x Fixed connecting cable |
| Length of connection cable | 10 m |
| Strip length | 100 mm / 3.94 inches |
| Wire colors | white, green, yellow, gray, pink, red, brown, blue |
| Cable design | Wire cross-section: 0.34 mm²; Wire cross-section: 0.75 mm² |
Physical data
| Width | 30 mm / 1.181 inches |
|---|---|
| Height | 20 mm / 0.787 inches |
| Depth | 123 mm / 4.843 inches |
Mechanical data
| Mounting type | Screw mounting |
|---|---|
| Weight | 763 g |
Material data
| Housing material | PA 66 (UL 94 V0); RAL 7035; silicon and halogen free |
|---|---|
| Halogen-free | Yes |
| Bending radius | 10 x cable diameter (min.) for flexible application |
| Material properties of the connections | Contact: CuSn, nickel base-coat plating and 0.8 μm gold-plated; Threaded bush: die-cast Zn, nickel-plated; Seal: Viton; 50 mating cycles |
| Sheath material | PUR |
| Sheathed cable color | black |
| Encapsulation | Fully encapsulated with conformal coating (UL 94 V0) |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +80 °C |
|---|---|
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -5 … +80 °C |
| Ambient (operating) temperature (static) | -40 … +90 °C |
| Protection type | IP68 |
| Note on protection type | 72 hours at a depth of 1 meter underwater per EN 60529 in the fully locked position with its plugs or protective caps |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | per IEC 60068-2-27 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4044918978620 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-01-08 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-01-08 |
| ETIM 9.0 | EC002585 |
| ETIM 10.0 | EC002585 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | e62015a1-ec68-45ee-bfc6-1aa96f6df26b |
| SCIP notification number (Belgium) | 77cf4efe-9f09-4f17-ab22-d1c500b77a67 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 1eb79cc9-0fd4-4900-9a38-779c415a046a |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 16c9ec6e-f402-440b-af07-bd31b7d07667 |
| SCIP notification number (Denmark) | e4083fbc-cd39-43e9-9a5f-c9f4c446c3a3 |
| SCIP notification number (Finland) | 87f3942c-4d25-4c4a-882a-0c1967abb96c |
| SCIP notification number (France) | 512beb95-2401-42ea-9dd1-57ebe720222d |
| SCIP notification number (Germany) | c76e5eea-0ec1-4538-9a87-2a157bc8a5dd |
| SCIP notification number (Hungary) | bb6eb9f9-7155-4a33-a4c8-77b9b2506bc3 |
| SCIP notification number (Italy) | 2a33c492-7fda-47b6-99c2-56554badfbd1 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 73dcaade-c1ef-40ed-a3f5-d952e177032c |
| SCIP notification number (Poland) | 4f3802d3-0570-4b60-b150-bb9b0673e3b1 |
| SCIP notification number (Romania) | f4179f85-3fe0-4e11-9b2a-388ec785d539 |
| SCIP notification number (Sweden) | b0338819-7238-446e-9975-6968aee72961 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 757-463/000-010” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.