Fast delivery within 72 Hours
Wago 757-463/000-005
M8 sensor/actuator box, 6-way3-pole (1 signal per contact)Cable length: 5 and 10 mGreen LED operating indicatorYellow LED status indicatorincl. marking strips (WMB markers can also be used)incl. M8 pr…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
M8 sensor/actuator box, 6-way3-pole (1 signal per contact)Cable length: 5 and 10 mGreen LED operating indicatorYellow LED status indicatorincl. marking strips (WMB markers can also be used)incl. M8 protective caps (2 pcs)
Specification
Technical data
| Contact resistance (max.) | 0.01 Ω |
|---|---|
| Supply voltage | 10 … 30 VDC; Rated voltage: 32 V ~ rms |
| Current carrying capacity (signal connections) | 2 A |
| Current carrying capacity (supply connections) | 6 A |
| Rated value of electrical isolation | 500 V |
| Functionally separated potential groups | Kontakt/Kontakt |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Signal characteristics | PNP |
| Indicators | LED yellow: Signal status (1 x per contact); LED (U) green: Sensor/actuator box status |
Connection data
| Connection technology: I/O | 6 x M8 socket; 3-pole |
|---|---|
| Connection technology: trunk cable | 1 x Fixed connecting cable |
| Length of connection cable | 5 m |
| Strip length | 100 mm / 3.94 inches |
| Wire colors | white, green, yellow, gray, pink, red, brown, blue |
| Cable design | Wire cross-section: 0.34 mm²; Wire cross-section: 0.75 mm² |
Physical data
| Width | 30 mm / 1.181 inches |
|---|---|
| Height | 20 mm / 0.787 inches |
| Depth | 123 mm / 4.843 inches |
Mechanical data
| Mounting type | Screw mounting |
|---|---|
| Weight | 423 g |
Material data
| Housing material | PA 66 (UL 94 V0); RAL 7035; silicon and halogen free |
|---|---|
| Halogen-free | Yes |
| Bending radius | 10 x cable diameter (min.) for flexible application |
| Material properties of the connections | Contact: CuSn, nickel base-coat plating and 0.8 μm gold-plated; Threaded bush: die-cast Zn, nickel-plated; Seal: Viton; 50 mating cycles |
| Sheath material | PUR |
| Sheathed cable color | black |
| Encapsulation | Fully encapsulated with conformal coating (UL 94 V0) |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +80 °C |
|---|---|
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -5 … +80 °C |
| Ambient (operating) temperature (static) | -40 … +90 °C |
| Protection type | IP68 |
| Note on protection type | 72 hours at a depth of 1 meter underwater per EN 60529 in the fully locked position with its plugs or protective caps |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | per IEC 60068-2-27 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4044918978613 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-01-08 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-01-08 |
| ETIM 9.0 | EC002585 |
| ETIM 10.0 | EC002585 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | f2d3e329-c2a1-4ff2-b213-3bba2a1ec5fc |
| SCIP notification number (Belgium) | c7e97ca3-9a60-406e-99b9-3671ff111e26 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 01e14f6c-358b-4607-bc65-424731381bdf |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 9645b4e6-aa04-4c0a-8952-ba9366ba1387 |
| SCIP notification number (Denmark) | 7c5f8e4d-2e6c-4df2-b4b6-eb40cdc8e979 |
| SCIP notification number (Finland) | be1251ae-a3f0-428d-b23e-5dcbce888fb6 |
| SCIP notification number (France) | dad94402-86d6-4e70-a109-2ee1ef75cc27 |
| SCIP notification number (Germany) | 9df93ee5-6d59-402a-87c6-c22380899814 |
| SCIP notification number (Hungary) | 936406fa-f426-4191-90df-6ec4cce27e5b |
| SCIP notification number (Italy) | 177e1674-5e6b-4fe9-b545-922a816da0dc |
| SCIP notification number (Netherlands) | b010862f-eefd-480b-9d91-4a132712e826 |
| SCIP notification number (Poland) | b5cb45b8-533c-483d-a266-de14efbaa246 |
| SCIP notification number (Romania) | daa19b77-deb5-4358-8ce6-ec55313897d2 |
| SCIP notification number (Sweden) | 7cc36e04-fbfc-4483-9947-26e43416ef83 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 757-463/000-005” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.