Fast delivery within 72 Hours
Wago 757-264/000-010
M12 sensor/actuator box, 6-way4-pole (1 signal per contact)Cable length: 5 and 10 mGreen LED operating indicatorYellow LED status indicatorincl. markers (10 pcs)incl. M12 protective caps (2 pcs)
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
M12 sensor/actuator box, 6-way4-pole (1 signal per contact)Cable length: 5 and 10 mGreen LED operating indicatorYellow LED status indicatorincl. markers (10 pcs)incl. M12 protective caps (2 pcs)
Specification
Technical data
| Contact resistance (max.) | 0.01 Ω |
|---|---|
| Supply voltage | 10 … 30 VDC; Rated voltage: 32 V ~ rms |
| Current carrying capacity (signal connections) | 2 A |
| Current carrying capacity (supply connections) | 9 A |
| Rated value of electrical isolation | 500 V |
| Functionally separated potential groups | Kontakt/Kontakt |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Signal characteristics | PNP |
| Indicators | LED (A) yellow: Signal status (1 x per contact); LED (U) green: Sensor/actuator box status |
Connection data
| Connection technology: I/O | 6 x M12 socket; 4-pole; incl. ground |
|---|---|
| Connection technology: trunk cable | 1 x Fixed connecting cable |
| Length of connection cable | 10 m |
| Strip length | 100 mm / 3.94 inches |
| Wire colors | white, green, yellow, gray, pink, red, green/yellow, brown, blue |
| Cable design | Wire cross-section: 0.34 mm²; Wire cross-section: 1 mm² |
Physical data
| Width | 60 mm / 2.362 inches |
|---|---|
| Height | 26 mm / 1.024 inches |
| Depth | 123 mm / 4.843 inches |
Mechanical data
| Mounting type | Screw mounting |
|---|---|
| Weight | 1070 g |
Material data
| Housing material | PA 66 (UL 94 V0); RAL 7035; silicon and halogen free |
|---|---|
| Halogen-free | Yes |
| Bending radius | 10 x cable diameter (min.) for flexible application |
| Material properties of the connections | Contact: CuSn, nickel base-coat plating and 0.8 μm gold-plated; Threaded bush: die-cast Zn, nickel-plated; Seal: Viton; 50 mating cycles |
| Sheath material | PUR |
| Sheathed cable color | black |
| Encapsulation | Fully encapsulated with conformal coating (UL 94 V0) |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +80 °C |
|---|---|
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -5 … +80 °C |
| Ambient (operating) temperature (static) | -40 … +90 °C |
| Protection type | IP68 |
| Note on protection type | 72 hours at a depth of 1 meter underwater per EN 60529 in the fully locked position with its plugs or protective caps |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | per IEC 60068-2-27 |
Commercial data
| Product Group | 23 (I/O passive and accessories) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4044918525688 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-01-08 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-01-08 |
| ETIM 9.0 | EC002585 |
| ETIM 10.0 | EC002585 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 0c4563fc-d27c-45d0-8896-b82e69223420 |
| SCIP notification number (Belgium) | 93b4342d-fc00-402e-a5a8-18a44d9b5809 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | bf2276e4-7802-46bb-b1ab-ef8e57ebc2ab |
| SCIP notification number (Czech Republic) | fc4faa43-d498-4e29-b5fe-42114d94cb82 |
| SCIP notification number (Denmark) | 33ca963d-ca6c-490e-ae61-ee2648b351c6 |
| SCIP notification number (Finland) | 40d24d28-41a2-4d72-8769-a2e1404704e3 |
| SCIP notification number (France) | 1e1b69aa-865b-4762-a3ea-21ca004d9bef |
| SCIP notification number (Germany) | b84a8752-b2f1-4021-8857-dc4046dec881 |
| SCIP notification number (Hungary) | f1ca8522-6c29-48c9-877c-4173baabacad |
| SCIP notification number (Italy) | 9305f5de-808c-4625-a47b-af3847df4982 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 6292336e-d0c4-444e-b365-905ccccb7c5b |
| SCIP notification number (Poland) | d64f863a-3e7d-4525-a2c8-411ff783b0b6 |
| SCIP notification number (Romania) | e5b0830e-b41c-435e-a460-43592dec5e35 |
| SCIP notification number (Sweden) | 4c514258-7c48-4f60-ab3a-d3aac41c72d4 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 757-264/000-010” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.