Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-9412/060-000
Accessories; M12 socket, straight; 5-pole 756-9412/060-000
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Accessories; M12 socket, straight; 5-pole 756-9412/060-000
Specification
Notes
| Note | When assembling S-Bus cables, crimp the four ground wires together in a 0.75 mm² ferrule and connect them to pin 5. S-Bus = System Bus |
|---|
Technical data
| Connection type | M12 socket |
|---|---|
| Pole number | 5 |
| Connection point (shielded) | yes |
| Cable connection direction to mating direction | 0 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | B-coded |
| Contact resistance | ≤3 mΩ |
Connection data
| Connection type | Screw clamp technology |
|---|---|
| Solid conductor | 0.14 … 0.75 mm² / 20 AWG |
Mechanical data
| Connectable sheathed cable diameter | 6 … 8 mm |
|---|---|
| Housing material | Die-cast zinc, nickel-plated |
| Contact material | CuZn |
| Contact plating | Gold |
| Seal material | Sealing ring: neoprene; O-ring: Viton |
| Mating cycles (max.) | 100 |
| Weight | 46 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +85 °C |
|---|---|
| Protection type | IP67 |
| Note on protection type | in locked state |
| Pollution degree | 3 |
Commercial data
| Product Group | 23 (I/O passive and accessories) |
|---|---|
| PU (SPU) | 10 pcs |
| Packaging type | Bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966596205 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121413 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-92 |
| ETIM 9.0 | EC002584 |
| ETIM 10.0 | EC002584 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 35aee828-56bd-4627-8b13-943a61a86edf |
| SCIP notification number (Belgium) | a710d15c-ba42-4970-a59c-5a17bcaa81fa |
| SCIP notification number (Bulgaria) | c7cfc3dd-351d-428f-a3bf-229f4086698d |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 30f4a943-b1e4-4923-bde4-f49bede34294 |
| SCIP notification number (Denmark) | dca85561-c46f-4867-b049-7a058f8a4070 |
| SCIP notification number (Finland) | 443c91d4-4b2a-4d3d-bcf5-96b054f94e96 |
| SCIP notification number (France) | 441add3a-9d51-4dd0-af1a-d9bfc23330fd |
| SCIP notification number (Germany) | 1c5bf68e-ceea-43b3-aea6-79b2667d5504 |
| SCIP notification number (Hungary) | 27315336-28e5-426f-834f-caae5bff3552 |
| SCIP notification number (Italy) | afb0571f-7d1d-49ab-9eb7-673d359f2ed7 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 705c8721-b5e5-47eb-a961-2a728d942801 |
| SCIP notification number (Poland) | 77b135b3-5782-4014-8523-c0acf3aa88b5 |
| SCIP notification number (Romania) | bab438d0-bb18-48d5-9d8a-308b962f7dbc |
| SCIP notification number (Sweden) | cb9c0d57-04c7-470b-b646-1ce0fb331b9b |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-9412/060-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.