Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-9404/060-000
Accessories; M12 socket, right angle; 5-pole 756-9404/060-000
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Accessories; M12 socket, right angle; 5-pole 756-9404/060-000
Specification
Technical data
| Connection type | M12 socket |
|---|---|
| Pole number | 5 |
| Connection point (shielded) | yes |
| Cable connection direction to mating direction | 90 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | B-coded |
| Contact resistance | ≤3 mΩ |
Connection data
| Connection type | Spring clamp technology |
|---|---|
| Solid conductor | 0.14 … 0.5 mm² / 20 AWG |
Mechanical data
| Connectable sheathed cable diameter | 6 … 8 mm |
|---|---|
| Housing material | Die-cast zinc, nickel-plated |
| Contact material | CuZn |
| Contact plating | Gold |
| Seal material | Sealing ring: neoprene; O-ring: Viton |
| Mating cycles (max.) | 100 |
| Weight | 69.6 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +85 °C |
|---|---|
| Protection type | IP67 |
| Note on protection type | in locked state |
| Pollution degree | 3 |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966596113 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121413 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-92 |
| ETIM 9.0 | EC002584 |
| ETIM 10.0 | EC002584 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|---|
| SCIP notification number (Austria) | 47059fea-067e-4af2-9cc0-583d2303e08c |
| SCIP notification number (Belgium) | cf83003d-42d5-4fb7-b920-1cda2365067f |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 0406e6ab-5a6e-4825-97bb-d6dec8154e0d |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 5a1f92e9-ae8a-4b80-86ac-c1cceb96c575 |
| SCIP notification number (Denmark) | 25b003f7-8c86-4dd6-9028-8595f7e5564f |
| SCIP notification number (Finland) | 011039c7-8981-4a19-aa34-b01246321fce |
| SCIP notification number (France) | ce903109-98f0-4081-928a-296a9eab5c8b |
| SCIP notification number (Germany) | bf2da6df-81fc-42fe-be99-32de6e1a1d88 |
| SCIP notification number (Hungary) | 985ccb04-f3af-4cc5-8056-6a2c2c84d126 |
| SCIP notification number (Italy) | 4fc3170b-3ca1-4c36-a64c-b59cf8968a4a |
| SCIP notification number (Netherlands) | 966bff94-3496-4dc2-a508-d0340dd7dd8c |
| SCIP notification number (Poland) | 862c0f9f-493f-4c5f-88f1-7161c7af2bb7 |
| SCIP notification number (Romania) | 1a3c981f-c942-46ec-b0e3-7450a1296978 |
| SCIP notification number (Sweden) | c9e48f2f-fd24-47ff-8c81-80cf3dd02f36 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-9404/060-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.