Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-9208/060-000
Accessories; M12 socket, straight; 5-pole 756-9208/060-000
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Accessories; M12 socket, straight; 5-pole 756-9208/060-000
Specification
Technical data
| Connection type | M12 socket |
|---|---|
| Pole number | 5 |
| Connection point (shielded) | yes |
| Cable connection direction to mating direction | 0 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | A-coded |
| Contact resistance | ≤3 mΩ |
Connection data
| Connection type | Spring clamp technology |
|---|---|
| Solid conductor | 0.14 … 0.5 mm² / 20 AWG |
Mechanical data
| Connectable sheathed cable diameter | 6 … 8 mm |
|---|---|
| Housing material | Die-cast zinc, nickel-plated |
| Contact material | CuZn |
| Contact plating | Gold |
| Seal material | Sealing ring: neoprene; O-ring: Viton |
| Mating cycles (max.) | 100 |
| Weight | 13.5 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +85 °C |
|---|---|
| Protection type | IP67 |
| Note on protection type | in locked state |
| Pollution degree | 3 |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966597165 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121413 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-92 |
| ETIM 9.0 | EC002584 |
| ETIM 10.0 | EC002584 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 16e25611-3eeb-4e14-b0b0-9de9a531234a |
| SCIP notification number (Belgium) | d7f6984a-4cb7-4c8c-bd73-2acbb374df66 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 985de51e-785e-4e70-adf3-58188d0c6789 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 10d6bbe6-d59a-4415-a72a-d417e643940b |
| SCIP notification number (Denmark) | a484cf66-d079-4736-9535-f16e352bb862 |
| SCIP notification number (Finland) | 8907b5a5-596a-47d6-b4a9-d83fce640916 |
| SCIP notification number (France) | 720795b0-332d-4c1a-b8a9-a5699509bd68 |
| SCIP notification number (Germany) | b1617cb4-8d42-42bd-89a1-0ff12cc212b0 |
| SCIP notification number (Hungary) | 6d5253af-8255-4541-9380-c2d2391f0334 |
| SCIP notification number (Italy) | ca8636a9-8058-4ea7-98f4-8ac75cabaa81 |
| SCIP notification number (Netherlands) | ca00f2b5-fc31-4129-ba42-528dc60495bb |
| SCIP notification number (Poland) | 0e8b311b-5a94-4687-a89b-d98d330e6934 |
| SCIP notification number (Romania) | 8f46eb60-79b0-46ed-aade-54544ca45258 |
| SCIP notification number (Sweden) | 01f7a7c0-e085-4294-9d13-7ea699328f21 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-9208/060-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.