Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-9207/060-000
Accessories; M12 plug, axial; 5-pole 756-9207/060-000
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Accessories; M12 plug, axial; 5-pole 756-9207/060-000
Specification
Technical data
| Connection type | M12 plug |
|---|---|
| Pole number | 5 |
| Connection point (shielded) | yes |
| Cable connection direction to mating direction | 0 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | A-coded |
| Contact resistance | ≤3 mΩ |
Connection data
| Connection type | Spring clamp technology |
|---|---|
| Solid conductor | 0.14 … 0.5 mm² / 20 AWG |
Mechanical data
| Connectable sheathed cable diameter | 6 … 8 mm |
|---|---|
| Housing material | Die-cast zinc, nickel-plated |
| Contact material | CuZn |
| Contact plating | Gold |
| Seal material | Sealing ring: neoprene; O-ring: Viton |
| Mating cycles (max.) | 100 |
| Weight | 40 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +85 °C |
|---|---|
| Protection type | IP67 |
| Note on protection type | in locked state |
| Pollution degree | 3 |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966597400 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121413 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-92 |
| ETIM 9.0 | EC002584 |
| ETIM 10.0 | EC002584 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|---|
| SCIP notification number (Austria) | 950395de-5fd6-4432-b6ae-c081f0845f89 |
| SCIP notification number (Belgium) | a2a90132-2915-46d2-a74c-17cd39b98922 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | a732023c-6278-42d3-bb67-43f38e233458 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 2a1c60c8-92b0-4e57-965d-a3b08dd8e323 |
| SCIP notification number (Denmark) | 2a2e61c4-4cdd-42a0-be8f-8d278cd9c077 |
| SCIP notification number (Finland) | de08279a-7411-45dd-82d7-b7b4d2094804 |
| SCIP notification number (France) | ce1b4bbe-fef2-4bf1-a640-251d1dcd7968 |
| SCIP notification number (Germany) | 6c70cf96-7fb0-40fc-9433-cf90d5fc8b48 |
| SCIP notification number (Hungary) | c0aa842d-5cc5-4012-afb2-0b7cd1ff2541 |
| SCIP notification number (Italy) | fda9f06c-f268-43a3-bb60-8dac2dd35d4a |
| SCIP notification number (Netherlands) | a087aafd-77df-443c-a702-59e307b1afaf |
| SCIP notification number (Poland) | a2d7e949-a1cc-4356-8b78-73d186206dfa |
| SCIP notification number (Romania) | 569a03f7-1ad9-43bf-83ce-b4182298b507 |
| SCIP notification number (Sweden) | 33938604-181f-4e12-8763-ff3d033c5af7 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-9207/060-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.