Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-5504/030-010
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsGood resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation. Good chemical resistance.Cable used: UL listed
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Short description:PUR, halogen-freeSuitable for drag chainsGood resistance to microbes, hydrolysis, oil, chemicals and UV radiation. Good chemical resistance.Cable used: UL listed
Specification
Technical data - General information
| Operating voltage | AC/DC 60 V |
|---|---|
| Operating current | 4 A |
| Rated impulse withstand voltage | 1.5 kV |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Conductor resistance | ≤ 60 Ω/km |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Protection type | IP67 |
| Ambient (operating) temperature (static) | -50 … +90 °C |
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -25 … +90 °C |
Technical data - Drag chain compatible
| Bending radius | 10 x cable diameter (min.) |
|---|---|
| Bending cycles | 2 Mio. |
| Acceleration (min.) | 5 |
| Travel speed (max.) | 3.33 |
| Travel path (horizontal) max. | 5 |
| Travel path (vertical) max. | 2 |
| Torsional capacity | 180 |
Technical data - Cable
| Cable length | 1 m |
|---|---|
| Type code | LiF9YH-11YH or LiF9YC11YFHF |
| Conductor configuration | Bare copper wire, fine-stranded (42 x 0.1 mm) |
| Conductor insulation | PP9Y (halogen-free) |
| Sheath material | Polyurethane (PUR), halogen-free per DIN VDE 0472 Part 815, flame resistant per IEC 332-2, self-extinguishing |
| Sheathed cable color | black |
Technical data - Connector
| Connection type | M12 Socket - M8 plug |
|---|---|
| Pole number | 3 |
| Cable connection direction to mating direction | 90 ° |
| Cable connection direction to mating direction (2) | 90 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | A-coded |
| Housing material | Polyurethane (PUR) |
| Contact material | CuSn |
| Tightening torque | 0.6 … 1 Nm |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4044918974844 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121604 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-03-11 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-03-11 |
| ETIM 9.0 | EC001855 |
| ETIM 10.0 | EC001855 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 476103e7-251b-49c1-bb45-e5c051eb6105 |
| SCIP notification number (Belgium) | 434aa30e-afc3-493e-ac07-b903e70bec5d |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 11e020ba-6f3e-43c1-a87a-fda9324ab8c8 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 96178905-00b9-42e0-bef0-f2f88e1b9ba8 |
| SCIP notification number (Denmark) | f60312fd-61fa-465d-810e-cc026ca352cb |
| SCIP notification number (Finland) | dd25563c-1680-4b6f-a13c-9cdb41bc7f90 |
| SCIP notification number (France) | c547ae65-7b12-4124-99ea-9ceedcc00fff |
| SCIP notification number (Germany) | cca9a524-a475-460e-be11-cc304185cf85 |
| SCIP notification number (Hungary) | 52138419-fead-4fab-a863-8f51e8384660 |
| SCIP notification number (Italy) | e1a0a190-a02a-4af7-9f42-7c8432634257 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 2ab136e8-3146-49a0-a308-bb2f1568517f |
| SCIP notification number (Poland) | 96399986-a646-48c5-9ceb-c8a4268bf9d4 |
| SCIP notification number (Romania) | 9bfeede5-ad41-4e16-8179-4d8471e80c68 |
| SCIP notification number (Sweden) | 0216b120-47f9-48cf-a204-f01a228a2f60 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-5504/030-010” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.