Fast delivery within 72 Hours
Wago 753-436
This digital input module features eight channels in a width of just 12 mm (0.47 inch). It receives control signals from digital field devices (e.g., sensors).Each input module has a noise-rejection f…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This digital input module features eight channels in a width of just 12 mm (0.47 inch). It receives control signals from digital field devices (e.g., sensors).Each input module has a noise-rejection filter.Field and system levels are electrically isolated.
Specification
Notes
| Note | Pluggable connectors and coding fingers (753 Series) are not included. |
|---|
Technical data
| Number of digital inputs | 8 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 8 |
| Signal type | Digital |
| Signal type (voltage) | 24 VDC |
| Sensor connection | 8 x (1-wire) |
| Input characteristic | low-side switching |
| Input filter | 3 ms |
| Input current per channel for signal (0) typ. | 2.8 mA |
| Voltage range for signal (0) | 15 … 30 VDC |
| Voltage range for signal (1) | −3 … +5 VDC |
| Input data width (internal) max. | 8 Bit |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 13 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-25 … +30 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission (field side supply voltage only) via spring contact) |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A-D) green: Status DI 1, DI 3, DI 5, DI 7; LED (E-H) green: Status DI 2, DI 4, DI 6, DI 8 |
| Number of incoming power jumper contacts | 2 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
| Current carrying capacity (power jumper contacts) | 10 A |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® (inputs) |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Input |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69 mm / 2.717 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 61.8 mm / 2.433 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | pluggable |
Material data
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
|---|---|
| Fire load | 0.848 MJ |
| Weight | 39.7 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-3, marine applications |
| Exposure to pollutants | per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454785918 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-04 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-04 |
| ETIM 9.0 | EC001599 |
| ETIM 10.0 | EC001599 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 6298f40d-2492-4805-a35e-e85eaa5afc1d |
| SCIP notification number (Belgium) | cf1d4913-9cfc-424f-80ee-cdaf270b881b |
| SCIP notification number (Bulgaria) | e7cd76af-c3d7-4588-b0b4-2165e6d081b6 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | f15d44fe-8e14-47ed-a009-21de701d2c9a |
| SCIP notification number (Denmark) | 371473df-0618-4911-8be0-823edcf44240 |
| SCIP notification number (Finland) | a305fde8-b59a-4b3e-af46-5baafb06c3c6 |
| SCIP notification number (France) | 160a4901-8422-45ff-a723-57e9d9473c68 |
| SCIP notification number (Germany) | 9c0dfe80-febe-446e-8f80-2a76f53725aa |
| SCIP notification number (Hungary) | 5a9967b7-0f8f-4b9c-b86d-2eb1e824afcc |
| SCIP notification number (Italy) | dfd3e0d6-cf8c-4aa9-ba51-b09c16cd55bf |
| SCIP notification number (Netherlands) | f461cefb-ac8f-4bfb-8449-a12d025c18cb |
| SCIP notification number (Poland) | dbda538d-d01c-4656-a709-4cff020cc779 |
| SCIP notification number (Romania) | af99905a-a6dc-48eb-9fd6-d8a53013ccfc |
| SCIP notification number (Sweden) | 5ed542ed-0635-46a7-84bb-f1c066ee1b63 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 753-436” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.