Fast delivery within 72 Hours
Wago 753-430
This digital input module features eight channels in a width of just 12 mm (0.47 inch). It receives control signals from digital field devices (e.g., sensors).Each input module has a noise-rejection f…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This digital input module features eight channels in a width of just 12 mm (0.47 inch). It receives control signals from digital field devices (e.g., sensors).Each input module has a noise-rejection filter.Field and system levels are electrically isolated.
Specification
Notes
| Note | Pluggable connectors and coding fingers (753 Series) are not included. |
|---|
Technical data
| Number of digital inputs | 8 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 8 |
| Signal type | Digital |
| Signal type (voltage) | 24 VDC |
| Sensor connection | 8 x (1-wire) |
| Input characteristic | high-side switching |
| Input filter | 3 ms |
| Input current per channel for signal (1) typ. | 2.8 mA |
| Voltage range for signal (0) | −3 … +5 VDC |
| Voltage range for signal (1) | 15 … 30 VDC |
| Input data width (internal) max. | 8 Bit |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 17 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-25 … +30 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission (field side supply voltage only) via spring contact) |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A-D) green: Status DI 1, DI 3, DI 5, DI 7; LED (E-H) green: Status DI 2, DI 4, DI 6, DI 8 |
| Number of incoming power jumper contacts | 2 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
| Current carrying capacity (power jumper contacts) | 10 A |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® (inputs) |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Input |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69 mm / 2.717 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 61.8 mm / 2.433 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | pluggable |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.84 MJ |
| Weight | 38.5 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4, marine applications |
| Exposure to pollutants | per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454394431 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-04 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-04 |
| ETIM 9.0 | EC001599 |
| ETIM 10.0 | EC001599 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 2598ae59-da6d-4984-842e-42555412fab8 |
| SCIP notification number (Belgium) | 770bdfd3-7f97-426e-919f-6c9696ad5ba2 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | cb2ea97b-ac58-4bf4-b2d4-92d740bd29cd |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 10696aea-588a-4864-b5d2-b596276ebea2 |
| SCIP notification number (Denmark) | a4defa12-8e51-48a4-ab36-ce6ecd76ff03 |
| SCIP notification number (Finland) | e424ac52-d09d-4539-82d9-f4cf1b155ffc |
| SCIP notification number (France) | 3d1be7f0-e27a-493b-9d8f-71695a6135d6 |
| SCIP notification number (Germany) | 391c7396-8800-49ad-8a95-fc77de42418d |
| SCIP notification number (Hungary) | a82e674e-efbd-4244-a638-c4af8d7418ea |
| SCIP notification number (Italy) | 7193e156-0ac5-4fa9-8e1f-0b1575872d4a |
| SCIP notification number (Netherlands) | ea643010-6f54-4853-a808-78e11866ed53 |
| SCIP notification number (Poland) | cda49a0b-cdce-4e5f-80fb-1076bc26d9c9 |
| SCIP notification number (Romania) | 03cb367b-454c-4223-bf3e-3ec06abb48e3 |
| SCIP notification number (Sweden) | 49c69f77-6b2b-4c8f-8e61-80fad4efd90e |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 753-430” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.