Fast delivery within 72 Hours
Wago 753-429
This digital input module receives control signals from field devices (e.g., sensors).Each input module has a noise-rejection filter with a time constant.Field and system levels are electrically isola…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This digital input module receives control signals from field devices (e.g., sensors).Each input module has a noise-rejection filter with a time constant.Field and system levels are electrically isolated.Notice:An additional supply module (750-612) must be added for 60Â VDC supply!
Specification
Notes
| Note | Pluggable connectors and coding fingers (753 Series) are not included. |
|---|
Technical data
| Number of digital inputs | 2 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 2 |
| Signal type | Digital |
| Signal type (voltage) | 60 VDC |
| Sensor supply | 60 VDC |
| Sensor connection | 2 x (2-wire, 3-wire, 4-wire) |
| Input characteristic | high-side switching |
| Input filter | 3 ms |
| Input current per channel for signal (1) typ. | 2.9 mA |
| Voltage range for signal (0) | −7.5 … +12 VDC |
| Voltage range for signal (1) | 44 … 75 VDC |
| Input data width (internal) max. | 2 Bit |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 2.5 mA |
| Supply voltage (field) | 60 VDC (-20 … +25 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission (field side supply voltage only) via spring contact) |
| Indicators | LED (A, C) green: Status DI 1, DI 2 |
| Number of incoming power jumper contacts | 3 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 3 |
| Current carrying capacity (power jumper contacts) | 10 A |
Safety and protection
| Protection type | IP20 |
|---|---|
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® (inputs) |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Input |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | pluggable |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.763 MJ |
| Weight | 52 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4 |
| Exposure to pollutants | per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821867425 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-04 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-04 |
| ETIM 9.0 | EC001599 |
| ETIM 10.0 | EC001599 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 25550-51-0, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 4-Methyl-1,2-cyclohexanedicarboxylic anhydride, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 70596a13-c075-4415-a4ea-944ffdae9917 |
| SCIP notification number (Belgium) | 3a8ca893-d606-4798-b320-6c7d3550f11f |
| SCIP notification number (Bulgaria) | bc724255-88c2-4a16-97ce-311334f1bd73 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 80563157-6aa7-4ca6-9951-0291046937c0 |
| SCIP notification number (Denmark) | a9449ac4-c8ea-4d30-b613-1c63a755d43d |
| SCIP notification number (Finland) | 05b26a3f-b12f-4cd2-b486-6f0d1d37966c |
| SCIP notification number (France) | 4291550c-bd27-483d-b560-f96882687da3 |
| SCIP notification number (Germany) | 4171f24f-4c1d-4f51-a8e8-9a54d5a61681 |
| SCIP notification number (Hungary) | 1b26d6cc-7a4c-43cb-ab1c-c935b6b0e7dd |
| SCIP notification number (Italy) | cac89d4f-98f9-417e-baaf-a8bef87c4db4 |
| SCIP notification number (Netherlands) | a6433621-3dd6-4e40-aadc-636c6b41ea99 |
| SCIP notification number (Poland) | 54d54a4b-744b-49bf-a984-7001caa452f3 |
| SCIP notification number (Romania) | a8dcb0ed-de58-4fde-ba76-0d95d70daf68 |
| SCIP notification number (Sweden) | b218bf58-2566-4a51-a4f4-723e400d29ca |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 753-429” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.