Fast delivery within 72 Hours
Wago 753-404
This counter records 24 V binary pulses and transmits the counter status to the fieldbus system.The U/D input allows either Up or Down counting.Digital outputs DO 1 and DO 2 can be set using the contr…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This counter records 24 V binary pulses and transmits the counter status to the fieldbus system.The U/D input allows either Up or Down counting.Digital outputs DO 1 and DO 2 can be set using the control byte.The control byte sets or resets the counter.A counter lock-out is also possible.
Specification
Notes
| Note | Pluggable connectors and coding fingers (753 Series) are not included. |
|---|
Technical data
| Number of digital outputs | 2 |
|---|---|
| Number of counters | 1 |
| Signal type | Voltage |
| Signal type (voltage) | 24 VDC |
| Counter depth | 32 Bit |
| Input current (typ.) | 6 mA |
| Output current per channel | 0.5 A |
| Output current | short-circuit-protected |
| Switching frequency (max.) | 100 kHz |
| Voltage range for signal (0) | −3 … +5 VDC |
| Voltage range for signal (1) | 15 … 30 VDC |
| Data width | 32-bit data; 8-bit control/status |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 70 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-15 … +20 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission (field side supply voltage only) via spring contact) |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A-D) green: Status U/D, DO 1, CLOCK, DO 2 |
| Number of incoming power jumper contacts | 2 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/Outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | Pluggable |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 1.21 MJ |
| Weight | 43.8 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4, marine applications |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454430061 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121529 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-05 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-05 |
| ETIM 9.0 | EC001601 |
| ETIM 10.0 | EC001601 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 25550-51-0, 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, 4-Methyl-1,2-cyclohexanedicarboxylic anhydride, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a), 7(c)-I, 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | a4b0267f-e059-4d29-8cfa-776ff56d4137 |
| SCIP notification number (Belgium) | cc9531bd-4518-4ccd-ab32-75ce32d1b70c |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 56410ca9-182d-478e-8227-e54a4485c2bb |
| SCIP notification number (Czech Republic) | f61d9929-60de-4fef-b605-580e9b4c43b4 |
| SCIP notification number (Denmark) | 6a60374f-28fc-427a-83de-3e51cfc93986 |
| SCIP notification number (Finland) | df5c8c0b-ba40-4727-bcd2-2dd00f6dfc81 |
| SCIP notification number (France) | 74049771-ea1e-47a4-9877-5afe64c7655e |
| SCIP notification number (Germany) | 0b8d28f5-a3b3-4957-b186-f6f2ca58a3b0 |
| SCIP notification number (Hungary) | 03221925-57a8-452b-bfc1-9d5efaae14aa |
| SCIP notification number (Italy) | 7065f13d-ac95-4d47-b9ce-43bff4822239 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 8dc2cfef-5954-4f32-9fa6-14c64ccbeaeb |
| SCIP notification number (Poland) | d20e1020-264a-4f38-b554-025b17883e94 |
| SCIP notification number (Romania) | 28d7f74f-7e09-4263-b8fb-f88bfe17523f |
| SCIP notification number (Sweden) | 7f62e0a1-b6e3-4906-8468-d080ae1ae2e0 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 753-404” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.