Fast delivery within 72 Hours
Wago 753-400
This digital input module receives control signals from field devices (e.g., sensors).Each input module has a noise-rejection filter.Field and system levels are electrically isolated.
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This digital input module receives control signals from field devices (e.g., sensors).Each input module has a noise-rejection filter.Field and system levels are electrically isolated.
Specification
Notes
| Note | Pluggable connectors and coding fingers (753 Series) are not included. |
|---|
Technical data
| Number of digital inputs | 2 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 2 |
| Signal type | Digital |
| Signal type (voltage) | 24 VDC |
| Sensor connection | 2 x (2-wire, 3-wire, 4-wire) |
| Input characteristic | high-side switching |
| Input filter | 3 ms |
| Input current per channel for signal (1) typ. | 4.5 mA |
| Voltage range for signal (0) | −3 … +5 VDC |
| Voltage range for signal (1) | 15 … 30 VDC |
| Sensor supply | 24 VDC |
| Input data width (internal) max. | 2 Bit |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 3.7 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-25 … +30 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission (field side supply voltage only) via spring contact) |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A, C) green: Status DI 1, DI 2 |
| Number of incoming power jumper contacts | 3 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 3 |
| Current carrying capacity (power jumper contacts) | 10 A |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® (inputs) |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Input |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | pluggable |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.83 MJ |
| Weight | 37 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4, marine applications |
| Exposure to pollutants | per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454424312 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-04 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-04 |
| ETIM 9.0 | EC001599 |
| ETIM 10.0 | EC001599 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 3a452de4-ff48-4a13-9cfc-9c5e0c10737e |
| SCIP notification number (Belgium) | 4e047b96-4228-46c1-a2ba-8ce22a5575da |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 1fdfe5b4-466d-43ec-b7c8-1ae8e4c79230 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | fe5da6cb-f219-4dcd-baa5-3e3385e7344b |
| SCIP notification number (Denmark) | 6f03b2ec-a1f2-4364-950f-9c3e913e5105 |
| SCIP notification number (Finland) | 1fbc6837-20cf-43a9-a351-5d23b95031b9 |
| SCIP notification number (France) | e687c212-5c0d-4ab6-97a4-fcabb20a32f2 |
| SCIP notification number (Germany) | 2546325f-c9a3-4262-984c-a60a9baaea17 |
| SCIP notification number (Hungary) | c9f402b3-f9df-4163-803f-28277175a6f4 |
| SCIP notification number (Italy) | d2525f43-757b-41ba-9218-d81d62bd4d5a |
| SCIP notification number (Netherlands) | 8e0400d7-554b-4751-867f-0e3712ba36b6 |
| SCIP notification number (Poland) | bdf81789-e93a-4f5e-8f9d-7f4a49dbbf5d |
| SCIP notification number (Romania) | 5fe9dbfb-fdf5-44bd-8f7e-24f31fd9eb99 |
| SCIP notification number (Sweden) | 7f2855e4-45e3-457c-a016-1147e58a19b7 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 753-400” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.