Fast delivery within 72 Hours
Wago 752-9412
2 × ETHERNET interfaces for connecting to field devices and IT networks4 × USB interfaces for optional connection of a USB stick, mouse or keyboardHDMI and display port interfaces for connecting a dis…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
2 × ETHERNET interfaces for connecting to field devices and IT networks4 × USB interfaces for optional connection of a USB stick, mouse or keyboardHDMI and display port interfaces for connecting a display
Specification
Technical data
| ETHERNET protocols | DHCP, DNS, HTTP, HTTPS, SSH, SCP, SFTP |
|---|---|
| Visualization | Web server |
| Functionality | Industrial IoT-GatewaySichere und verschlüsselte Cloud-ConnectivityEDGE Funktionalität möglichGerätemanagement und Applicationsmanagement über IoT und EDGE TechnologienIndustrial IoT-GatewayPerformante EDGE FunktionalitätAI und Machine Learning Modelle on the EDGEErweiterung um KI-Beschleuniger |
| Operating system | Debian Linux; optional ctrlX OS pending |
| Processor | Intel® Atom X6413E Processor 4 x 1.5 GHz (max. 3.00 GHz) |
| Security | TPM2.0-Chip, UEFI Secure Boot |
| Main memory (RAM) | 16 GB; DDR.4 3200 MHz SODIMM |
| Internal memory (flash) | 128 GB; m.2 SSD |
| Indicators | 3 x LED |
| Supply voltage | 24 VDC (10 … 36 V); with reverse voltage protection |
| Input current (typ.) at nominal load (24 V) | 800 mA |
| Input current (max.) (24 V) | 2250 mA |
| Operating power | 19 W (typ.); 54 W (max.) |
Connection data
| Connection technology: communication/fieldbus | 2 x RJ-45 Socket, 1 Gbit/s; 3 x USB 3.2 (type A); 1 x USB 2.0 (type A) |
|---|---|
| Interfaces (ETHERNET) | 2 × RJ-45 sockets, 1 Gbit/s (Realtek RTL8119I-CG); twisted pair SF/UTP cables, 100 Ohm, Category 5e, patch or crossover, max. length 100 m |
| Interfaces (USB) | 3 × USB 3.2 Gen 2 Type-A host sockets, 10 Gbit/s, max. cable length 3 m, max. current consumption 2 × 900 mA1 × USB 2.0 Type-A socket |
| Interfaces (display) | 1 × DisplayPort 1.4, 4096 x 2160 @60 Hz; 1 x HDMI 1.4, 3840 x 2160 @30 Hz |
| Memory expansion | 1 x mPCIe slot, 1 x M.2 B and SATA 2.5“ SSD |
| SIM card type | Nano-SIM |
| Connection technology: supply | 1 x Female Connector (231-302/107-000); CAGE CLAMP®; 2-pole |
| Cable length (max.) | 3 m (Connection cable (max.) to power supply) |
| Connection type | Power supply |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 40 mm / 1.575 inches |
|---|---|
| Height | 150 mm / 5.906 inches |
| Depth | 105 mm / 4.134 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Housing material | Aluminum, powder-coated |
|---|---|
| Weight | 1309 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -20 … +60 °C (At 5 … 85 % RH (with 0.7 m/s airflow)) |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP40 |
| Note on protection type | Protection type with expansion housing: IP20 |
| Protection class | III |
| Pollution degree | 2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Relative humidity | 10 … 95 % (without condensation; RH at 40 °C) |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | TW |
| GTIN | 4066966580068 |
| Customs tariff number | 84715000000 |
Product Classification
| UNSPSC | 43211501 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC001413 |
| ETIM 10.0 | EC001413 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 752-9412” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.