Fast delivery within 72 Hours
Banner Engineering UM-FA-11A
Safety Relay Module for Safety Light Curtain/Scanner/E-Stop/Interlock
Supply Voltage: 24 V ac/dc
Safety Input: 1 Dual/Single Channel
Safety Output: 2 NO, 7 A; A…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Safety Relay Module for Safety Light Curtain/Scanner/E-Stop/Interlock
Supply Voltage: 24 V ac/dc
Safety Input: 1 Dual/Single Channel
Safety Output: 2 NO, 7 A; Aux Output: 1 NC, 7 A
Terminal Block: Removable; Width: 22.5 mm
Self-Checking Circuitry, Auto/Manual Reset
Specification
| Power | AC/DC Universal |
|---|---|
| Ip Rating | IP20 |
| Supply Voltage | 24 V ac/dc |
| Item Status | RELEASED |
| Device Type | Safety Relay |
| In Series Diagnostics | No |
| Safety Module Type | Universal Module |
| Lcd Display | No |
| Expandable | No |
| Dimension (H X W X D In Mm) | 84 x 22.5 x 118 |
| Relative Humidity | 90% @ 50° C |
| Max Operating Temperature (C) | 50 |
| Input Operation | Simultaneous or Concurrent |
| Number Of Safe Inputs | 1 |
| Input Configuration | 2 OSSD, 2 NC, or 1 NC |
| Safety Input Dual Channel (Dry Contact) | 10-20 mA @ 12 V dc |
| Safety Input Dual Channel (Solid State) | 5-20 mA @ 18-28 V dc (PNP) |
| Safety Input Reset | 40-100 mA @ 24 V ac/dc +/- 10% |
| Independently Controlled Safe Outputs | 1 |
| Output Configuration | 2 NO |
| Non Safe Output Configuration | 1 NC |
| Non Safe Output Rating | Relay – 7 A |
| Safe Output Rating | Relay – 7 A |
| Splittable Safe Output | No |
| Mechanical Life (Operations In Millions) | 20 |
| Power Consumption | 2 W / 2 VA |
| Recovery Time (Ms) | 250 |
| Response Time (Ms) | 25 (typical) |
| Terminal Type | Screw |
| Removable Terminals | Yes |
| Vibration | 10-55 Hz at 0.35 mm |
| Electrical Life (Cycles @ Va) | 1,000,000 @ 450 VA |
| Pl Rating | e |
| Safety Category Rating | 4 |
| Sil Rating | 3 |
| S I S T E M A | PFHd = 5.0 x 10-10 |
| Safety Input Single Channel | 40-100 mA @ 24 V ac/dc +/- 10% |
| Input Resistance | 100 Ω max. per channel |
| E Stops/Rope Pulls | Yes |
| Safety Mat | No |
| Motor Speed | No |
| Muting | No |
| Gate Switch (Nc/Nc) Input | Yes |
| Gate Switch (Nc/No) Input | No |
| Gate Switch (Ossd) Input | Yes |
| Light Curtains/Scanner With Edm Input | Yes |
| Light Curtains/Scanner Without Edm Input | Yes |
| Ether Net/ I P | No |
| Common Ethernet Protocol | No |
| Modbus/ T C P | No |
| P C C C | No |
| P R O F I N E T | No |
| Recovery Time | 250 |
| Eplan Status | Published |
| Eplan Original Sent Date | 08/15/2022 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Banner Engineering UM-FA-11A” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.