Fast delivery within 72 Hours
Banner Engineering TM186EQ5
EZ-BEAM TM18: Emitter
Range: 20 m; Input: 10-30 V dc
Outputs: None
150 mm (6 in) M12 Pigtail QD
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
EZ-BEAM TM18: Emitter
Range: 20 m; Input: 10-30 V dc
Outputs: None
150 mm (6 in) M12 Pigtail QD
Specification
| Power | DC |
|---|---|
| Sensing Beam | Visible Red LED |
| Ip Rating | IP67, IP69K |
| Nema / Ul Type Rating | NEMA 4X |
| Supply Voltage | 10-30 V dc |
| Item Status | RELEASED |
| Sensing Mode (General) | Opposed |
| Sensing Mode (Detailed) | Emitter |
| Housing Style | Barrel |
| Primary Housing Material | Zinc Die-Cast with Nickel-Plating |
| Max Sensing Distance (Mm) | 20000 |
| Connection | Pigtail QD |
| Quick Disconnect Type | M12 |
| Operation | N/A |
| Min Op. Temperature (C) | -40 |
| Max Op. Temp. (C) | 70 |
| Output Response Time (Ms) | 1.5 ON/0.75 OFF |
| Special Feature: Intrinsically Safe | No |
| Special Feature: Remote Teach | No |
| Special Feature: Water Detection | No |
| Delay At Power Up (Ms) | 100 |
| Repeatability (µS) | 190 |
| Number Of Pins | 4 |
| Max Op. Relative Humidity [%] | 90% @ 50°C |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Adjustments | N/A |
| Barrel Diameter (Mm) | 18 |
| Indicator | LEDs |
| Opposed Mode Emitter/Receiver | Emitter |
| Feature: Washdown Rated | Yes |
| Feature: Clear Object Detection | No |
| Feature: Timing (Hold/Delay) | No |
| Feature: Encapsulated | Yes |
| Feature: Audible | No |
| Feature: Chemical Resistant | No |
| Feature: Quick Disconnect | Yes |
| Feature: Health/Marginal Signal Output | No |
| Device Net | No |
| Eplan Status | Published |
| Eplan Original Sent Date | 01/11/2023 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Banner Engineering TM186EQ5” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.