Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-889
This controller can accommodate up to two KNX logic devices at the same time.1. In conjunction with the WAGO I/O System, the KNX IP Controller is used as a user-programmable application controller wit…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This controller can accommodate up to two KNX logic devices at the same time.1. In conjunction with the WAGO I/O System, the KNX IP Controller is used as a user-programmable application controller within KNX IP networks. The controller supports all digital, analog and specialty modules found within the 750/753 Series. The IEC 61131-3 programmable controller is capable of 10/100 Mbit/s data rates. KNX objects of any type (EIS/DPT) can be created using the programming tool. Libraries including pre-made function blocks are readily available on the WAGO Website for programming. The controller supports a maximum of 253 communication objects, as well as 254 group addresses and associations.2. Combined with the KNX/EIB/TP1 Module, the 750‐889 KNX IP Controller operates as a router on an IP backbone (ETHERNET). No IEC application is required for router functionality.Both devices are commissioned and configured via ETS software using the WAGO product database. The software includes a plug‐in that automatically installs and opens for configuration. The KNX IP Controller features an integrated 2‐port 10/100 Mbit/s switch, allowing a line structure to be easily created without additional network components. The maximum number of controllers that can be wired in series is 20.An internal server is available for Web-based applications.The controller provides 1024 KB program memory, 1024 KB data memory and 32 KB retain memory. It is capable of multitasking, has a battery-backed, real-time clock and is based on a 32-bit CPU. The controller offers many different application protocols for control tasks (MODBUS, KNXnet/IP) or for system management and diagnostics (HTTP, BootP, DHCP, DNS, AutoIP, SNTP, FTP, SNMP and SMTP).The number of KNX/EIB/TP1 Modules (750‐646) supported by the KNX IP Controller does not depend on the application.
Specification
Notes
| Note | The WAGO ETS3/4 plug-in is a component of the WAGO-ETS3 product databank and can be downloaded for free at www.wago.com. |
|---|
Technical data
| Communications | KNX IP, Modbus (TCP, UDP), ETHERNET |
|---|---|
| ETHERNET protocols | HTTP, BootP, DHCP, DNS, AutoIP, SNTP, FTP, SNMP V3, SMTP |
| Visualization | Web-Visu |
| CPU | 32 bits |
| Programming languages per IEC 61131-3 | Instruction List (IL), Ladder Diagram (LD), Function Block Diagram (FBD), Continuous Function Chart (CFC), Structured Text (ST), Sequential Function Chart (SFC) |
| Programming environment | WAGO-I/O-PRO V2.3 (based on CODESYS V2.3) |
| Configuration options | WAGO-I/O-CHECK, Web-Based Management |
| Device specification | KNX/TP1 bus specification: 1.0 |
| Network length (max.) | ≤ 2000 m; max. 20 controllers in series |
| Transmission rate | 10/100 Mbit/s |
| Bus segment length (max.) | 100 m |
| Transmission medium (communication/fieldbus) | S-UTP; 100 Ω; Cat. 5 |
| Program memory | 1024 KB |
| Data memory | 1024 KB |
| Non-volatile software memory | 32 kbyte |
| Memory for fieldbus input variables (max.) | 512 Byte |
| Memory for fieldbus output variables (max.) | 512 Byte |
| Type of memory card | SD and SDHC up to 32 GB (all guaranteed properties only valid with WAGO's memory card) |
| Memory card slot | Push-push mechanism; Cover lid (sealable) |
| Number of modules per node (max.) | 250 |
| Number of modules without a bus extension (max.) | 64 |
| Input and output process image (fieldbus) max. | 1020 words/1020 words |
| Device-specific | Number of group addresses: 254; Number of communication objects: 253 |
| Powerfail RTC buffer | 6 days (min.) |
| Indicators | LED (LINK/ACT) green: Network connection via ports 1 … 2; LED (MS/PRG IP, NS/PRG RT) red/green: IP device programming mode, router; LED (I/O, USR) red/green/orange: Local data bus status, status programmable by user; LED (A, B) green: System power supply status, field supply |
| Supply voltage (system) | 24 VDC (-25 … +30 %); via pluggable connector (CAGE CLAMP® connection) |
| Input current (typ.) at nominal load (24 V) | 500 mA |
| Power supply efficiency (typ.) at nominal load (24 V) | 90 % |
| Current consumption (5 V system supply) | 450 mA |
| Total current (system supply) | 1,700 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-25 … +30 %); via power jumper contacts |
| Current carrying capacity (power jumper contacts) | 10 A |
| Number of outgoing power jumper contacts | 3 |
| Isolation | 500 V system/field |
| KNX certified | IP Controller: 61/8316/08; IP Router: 61/8317/08 |
Connection data
| Connection technology: communication/fieldbus | KNX IP: 2 x RJ-45; Modbus (TCP, UDP): 2 x RJ-45 |
|---|---|
| Connection technology: system supply | 2 x CAGE CLAMP® |
| Connection technology: field supply | 6 x CAGE CLAMP® |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | System/field supply |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Connection technology: device configuration | 1 x Male connector; 4-pole |
Physical data
| Width | 61.5 mm / 2.421 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 71.9 mm / 2.831 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 64.7 mm / 2.547 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Color | gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 2.2 MJ |
| Weight | 192 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
| Ambient temperature (storage) | -25 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | without temperature derating: 0 … 2000 m; with temperature derating: 2000 … 5000 m (0.5 K/100 m); 5000 m (max.) |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-3 |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143093330 |
| Customs tariff number | 85371091990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-07 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-07 |
| ETIM 9.0 | EC000236 |
| ETIM 10.0 | EC000236 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 12060-00-3, 1303-86-2, 1317-36-8, 25550-51-0, 693-98-1, 7439-92-1, 79-94-7, 80-43-3 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, 2-methylimidazole, 4-Methyl-1,2-cyclohexanedicarboxylic anhydride, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Lead titanium oxide (PbTiO3), Peroxide, bis(1-methyl-1-phenylethyl) |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 9793eec1-c150-4d81-9410-31c58838db9b |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 7a8111e3-7cea-40f7-9c8e-fced1566c9e4 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.