Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-881
Note:For this item, a successor is available: Modbus TCP 750-891; EtherNet/IPTM 750-893The ETHERNET Controller connects the modular WAGO I/O System to ETHERNET.The controller detects all connected I/O…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Note:For this item, a successor is available: Modbus TCP 750-891; EtherNet/IPTM 750-893The ETHERNET Controller connects the modular WAGO I/O System to ETHERNET.The controller detects all connected I/O modules and creates a local process image. This process image may include a mixed arrangement of analog (word-by-word data transfer) and digital (bit-by-bit data transfer) modules.Two ETHERNET interfaces and an integrated switch allow the fieldbus to be wired in a line topology, eliminating the need for additional network devices, such as switches or hubs. Both interfaces support autonegotiation and Auto-MDI(X).The DIP switch configures the last byte of the IP address and may be used for IP address assignment.The controller is designed for fieldbus communication in both EtherNet/IP and MODBUS networks. It also supports a wide variety of standard ETHERNET protocols (HTTP, BootP, DHCP, DNS, SNTP, SNMP, FTP). An integrated Webserver provides user configuration options, while displaying the controller’s status information. The IEC 61131-3 programmable controller is multitasking-capable and features a capacitor-backed RTC.
Specification
Technical data
| Communications | EtherNet/IPTM, EtherNet/IPTM, Modbus (TCP, UDP), ETHERNET |
|---|---|
| ETHERNET protocols | HTTP, BootP, DHCP, DNS, SNTP, FTP, SNMP |
| Visualization | Web-Visu |
| CPU | 32 bits |
| Programming languages per IEC 61131-3 | Instruction List (IL), Ladder Diagram (LD), Function Block Diagram (FBD), Continuous Function Chart (CFC), Structured Text (ST), Sequential Function Chart (SFC) |
| Programming environment | WAGO-I/O-PRO V2.3 (based on CODESYS V2.3) |
| Configuration options | WAGO-I/O-CHECK, Web-Based Management |
| Transmission rate | 10/100 Mbit/s |
| Transmission medium (communication/fieldbus) | Twisted Pair S-UTP; 100 Ω; Cat. 5; 100 m maximum cable length |
| Transmission performance | Class D per EN 50173 |
| Program memory | 1024 KB |
| Data memory | 512 KB |
| Non-volatile software memory | 32 kbyte |
| Number of modules per node (max.) | 250 |
| Number of modules without a bus extension (max.) | 64 |
| Input and output process image (fieldbus) max. | 1020 words/1020 words |
| Indicators | LED (LINK/ACT) green: Network connection via ports 1 … 2; LED (MS, NS) red/green: Status of node, network; LED (I/O, USR) red/green/orange: Local data bus status, status programmable by user; LED (A, B) green: System power supply status, field supply |
| Supply voltage (system) | 24 VDC (-25 … +30 %); via pluggable connector (CAGE CLAMP® connection) |
| Input current (typ.) at nominal load (24 V) | 500 mA |
| Power supply efficiency (typ.) at nominal load (24 V) | 90 % |
| Current consumption (5 V system supply) | 450 mA |
| Total current (system supply) | 1,700 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-25 … +30 %); via power jumper contacts |
| Current carrying capacity (power jumper contacts) | 10 A |
| Number of outgoing power jumper contacts | 3 |
| Isolation | 500 V system/field |
Connection data
| Connection technology: communication/fieldbus | EtherNet/IPTM: 2 x RJ-45; Modbus (TCP, UDP): 2 x RJ-45 |
|---|---|
| Connection technology: system supply | 2 x CAGE CLAMP® |
| Connection technology: field supply | 6 x CAGE CLAMP® |
| Connection type | System/field supply |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Connection technology: device configuration | 1 x Male connector; 4-pole |
Physical data
| Width | 61.5 mm / 2.421 inches |
|---|---|
| Height | 71.9 mm / 2.831 inches |
| Depth | 100 mm / 3.937 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 2.973 MJ |
| Weight | 159.2 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | without temperature derating: 0 … 2000 m; with temperature derating: 2000 … 5000 m (0.5 K/100 m); 5000 m (max.) |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-3, marine applications |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821086826 |
| Customs tariff number | 85371091990 |
| End of Sale | 2019-12-15 |
| End of Production | 2019-12-20 |
| End of Delivery | 2019-12-30 |
| End of Service and Repair | 2021-12-14 |
| Support period for security updates | 2025-01-30 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-07 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-07 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 12060-00-3, 1303-86-2, 1317-36-8, 25550-51-0, 693-98-1, 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, 2-methylimidazole, 4-Methyl-1,2-cyclohexanedicarboxylic anhydride, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Lead titanium oxide (PbTiO3) |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | b8ac8e94-063f-4789-afbc-bcb5b0213c48 |
| SCIP notification number (Belgium) | 09651184-f340-4358-b6a0-dd81e325e932 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 372cd743-4230-4326-9043-835731aa39fc |
| SCIP notification number (Czech Republic) | aa8f9686-32cc-426f-abfc-114e2c83827b |
| SCIP notification number (Denmark) | e810af6b-e2f0-4468-9a38-64bc26a8dd5f |
| SCIP notification number (Finland) | 44252bb3-8bf7-4ebc-a9ea-9aace10263ff |
| SCIP notification number (France) | ed4f3e31-ea97-43eb-8279-ee100ca4f84b |
| SCIP notification number (Germany) | 5b4c61ae-2b93-4b27-aeb0-87540f434897 |
| SCIP notification number (Hungary) | 93e0b02d-c9dc-4649-985a-dd23b53c47b5 |
| SCIP notification number (Italy) | 2a25366e-fdd1-4a28-beb1-687cc3bfa1bd |
| SCIP notification number (Netherlands) | 7067cfef-39a8-43bc-82aa-f1812418a48a |
| SCIP notification number (Poland) | e1aca8ff-b61a-4128-9ecd-61f537ecc917 |
| SCIP notification number (Romania) | df060c69-bdaf-41a9-add9-68bf1b87f3ba |
| SCIP notification number (Sweden) | 0f6b53fc-14f9-460c-8ee0-fb2c8e4b6ed2 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.