Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-842
The ETHERNET Controller combines control functionality, I/O interface and ETHERNET in one device.Application programming is IEC 61131-3 compliant. Function blocks allow both clients and servers to be…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The ETHERNET Controller combines control functionality, I/O interface and ETHERNET in one device.Application programming is IEC 61131-3 compliant. Function blocks allow both clients and servers to be programmed via socket APIs for all transport protocols (e.g., TCP, UDP).Features and applications:Decentralized control to optimize support for a PLC or PCDevide complex applications into individually testable unitsProgrammable fault response in the event of fieldbus failureSignal pre-processing to reduce fieldbus transmissionsDirectly control peripheral equipment for faster system response timesStand-alone, compact controller
Specification
Technical data
| Communications | Modbus (TCP, UDP), ETHERNET |
|---|---|
| ETHERNET protocols | HTTP, BootP |
| Visualization | none |
| CPU | 16 bits |
| Programming languages per IEC 61131-3 | Instruction List (IL), Ladder Diagram (LD), Function Block Diagram (FBD), Continuous Function Chart (CFC), Structured Text (ST), Sequential Function Chart (SFC) |
| Programming environment | WAGO-I/O-PRO V2.3 (based on CODESYS V2.3) |
| Configuration options | WAGO-I/O-CHECK |
| Cycle time | < 3 ms for 1000 bit instructions/ 256 digital I/O |
| Transmission rate | 10 Mbit/s |
| Bus segment length (max.) | 100 m |
| Transmission medium (communication/fieldbus) | Twisted Pair S-UTP; 100 Ω; Cat. 5 |
| Program memory | 128 KB |
| Data memory | 64 KB |
| Non-volatile software memory | 8 kbyte |
| Memory for fieldbus input variables (max.) | 512 Byte |
| Memory for fieldbus output variables (max.) | 512 Byte |
| Number of modules per node (max.) | 64 |
| Number of modules without a bus extension (max.) | 64 |
| Input and output process image (fieldbus) max. | 512 bytes/512 bytes |
| Indicators | LED (ON, LINK, TxD/RxD) green: Fieldbus initialization, network connection, data exchange; LED (ERROR) red: Fieldbus error; LED (I/O, USR) red/green/orange: Local data bus status, status programmable by user; LED (A, B) green: System power supply status, field supply |
| Supply voltage (system) | 24 VDC (-25 … +30 %); via pluggable connector (CAGE CLAMP® connection) |
| Input current (typ.) at nominal load (24 V) | 500 mA |
| Power supply efficiency (typ.) at nominal load (24 V) | 87 % |
| Current consumption (5 V system supply) | 200 mA |
| Total current (system supply) | 1,800 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-25 … +30 %); via power jumper contacts |
| Current carrying capacity (power jumper contacts) | 10 A |
| Number of outgoing power jumper contacts | 3 |
| Isolation | 500 V system/field |
Connection data
| Connection technology: communication/fieldbus | Modbus (TCP, UDP): 1 x RJ-45 |
|---|---|
| Connection technology: system supply | 2 x CAGE CLAMP® |
| Connection technology: field supply | 6 x CAGE CLAMP® |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | System/field supply |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Connection technology: device configuration | 1 x Male connector; 4-pole |
Physical data
| Width | 50.5 mm / 1.988 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 71.1 mm / 2.799 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 63.9 mm / 2.516 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 2.917 MJ |
| Weight | 179 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
| Ambient temperature (storage) | -25 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | without temperature derating: 0 … 2000 m; with temperature derating: 2000 … 5000 m (0.5 K/100 m); 5000 m (max.) |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4, marine applications |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454527198 |
| Customs tariff number | 85371091990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-07 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-07 |
| ETIM 9.0 | EC000236 |
| ETIM 10.0 | EC000236 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7440-43-9, 79-94-7, 12060-00-3, 1303-86-2, 1317-36-8, 25550-51-0, 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Cadmium, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Lead titanium oxide (PbTiO3), 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, 4-Methyl-1,2-cyclohexanedicarboxylic anhydride, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Lead titanium oxide (PbTiO3) |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | f1c2772b-f8cc-4ac3-9b16-0c7bbfb407ba |
| SCIP notification number (Belgium) | 0a2146d9-0dfe-4b81-b012-e82db9bc2f72 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 077fe39f-65c1-44be-b3e2-aa6b44a4e4cf |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 56bb7842-a37c-487d-82c9-551956c45f82 |
| SCIP notification number (Denmark) | 473abf6a-c35c-47b6-812b-2d7e1b6a2afb |
| SCIP notification number (Finland) | d9d17291-a441-48d0-bb8c-71798a95781e |
| SCIP notification number (France) | 9dd56de8-b284-49e7-b258-27276d2c307b |
| SCIP notification number (Germany) | f4d2f3a3-6770-435b-85ea-0c68ff3f0cdc |
| SCIP notification number (Hungary) | 96bafdbf-dfd1-4a05-a4db-26f3c303fefd |
| SCIP notification number (Italy) | b9e61f3c-b330-4140-993c-3a0c7d319f05 |
| SCIP notification number (Netherlands) | da423579-a0b2-43e8-8a3e-8233cc08e6d8 |
| SCIP notification number (Poland) | 4f22f942-2775-4bb5-ab3c-1044df56f9a5 |
| SCIP notification number (Romania) | ac619a1e-3c05-427b-bafd-92fcde65afd0 |
| SCIP notification number (Sweden) | 3bd2dd5a-bc65-4d97-a08c-53025af221f4 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.