Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-831
The 750‐831 BACnet/IP Controller connects the WAGO I/O System to the BACnet protocol and supports the B‐BC BACnet device profile per DIN EN ISO 16484‐5. It communicates with other BACnet devices via B…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The 750‐831 BACnet/IP Controller connects the WAGO I/O System to the BACnet protocol and supports the B‐BC BACnet device profile per DIN EN ISO 16484‐5. It communicates with other BACnet devices via BACnet/IP.The controller provides the three following functionalities:1. Native server: For each channel, appropriate BACnet objects are generated automatically for the digital and analog I/O modules that are connected to the controller.2. Application server: Other supported BACnet objects can be created via IEC 61131‐3 programming environment and made available to a BACnet network.3. Application client: Using the client functionality, objects and their properties can be accessed by other BACnet devices.Two ETHERNET interfaces and an integrated switch allow the fieldbus to be wired in a line topology, eliminating the need for additional network devices, such as switches or hubs. Both interfaces support autonegotiation and Auto-MDI(X).The DIP switch configures the last byte of the IP address and may be used for IP address assignment.An integrated Webserver provides configuration options to the user, while displaying the controller’s status information.The device is programmable in accordance with IEC 61131-3, is multitasking-capable and features a battery-backed RTC. 1 MB of data memory is available.The 750-831 Controller is equipped with a removable memory card slot. A memory card can be used to transfer device parameters or files (e.g., boot files) from one controller to another. The memory card can be accessed via FTP and be used as an additional drive.The controller can process a maximum of 1000 simple BACnet objects. The actual number that can be implemented in the project can be reduced with complex object types.Start-up and configuration of the BACnet networks is performed using the WAGO BACnet Configurator’s Windows software.
Specification
Notes
| Note | The WAGO BACnet Configurator can be downloaded for free at www.wago.com. |
|---|
Technical data
| Communications | BACnet/IP, Modbus (TCP, UDP), ETHERNET |
|---|---|
| ETHERNET protocols | HTTP, BootP, DHCP, DNS, SNTP, FTP, SNMP |
| Visualization | Web-Visu |
| CPU | 32 bits |
| Programming languages per IEC 61131-3 | Instruction List (IL), Ladder Diagram (LD), Function Block Diagram (FBD), Continuous Function Chart (CFC), Structured Text (ST), Sequential Function Chart (SFC) |
| Programming environment | WAGO-I/O-PRO V2.3 (based on CODESYS V2.3) |
| Configuration options | WAGO-I/O-CHECK, BACnet Configurator, Web-Based Management |
| Transmission rate | 10/100 Mbit/s |
| Transmission medium (communication/fieldbus) | Twisted Pair S-UTP; 100 Ω; Cat. 5; 100 m maximum cable length |
| Transmission performance | Class D per EN 50173 |
| Internal memory (flash) | 4.5 MB |
| Program memory | 1024 KB |
| Data memory | 1024 KB |
| Non-volatile software memory | 28 kbyte |
| Type of memory card | SD and SDHC up to 32 GB (all guaranteed properties only valid with WAGO's memory card) |
| Memory card slot | Push-push mechanism; Cover lid (sealable) |
| Number of modules per node (max.) | 99 |
| Number of modules without a bus extension (max.) | 64 |
| Input and output process image (fieldbus) max. | 1020 words/1020 words |
| Device-specific | BACnet device profile: B-BC (BACnet building controller); BACnet revision: 1.7 |
| Indicators | LED (LINK/ACT) green: Network connection via ports 1 … 2; LED (MS/BT, NS) red/green: Status of node/BACnet, network; LED (I/O, USR) red/green/orange: Local data bus status, status programmable by user; LED (A, B) green: Status of system power supply, field supply |
| Supply voltage (system) | 24 VDC (-25 … +30 %); via pluggable connector (CAGE CLAMP® connection) |
| Input current (typ.) at nominal load (24 V) | 500 mA |
| Power supply efficiency (typ.) at nominal load (24 V) | 90 % |
| Current consumption (5 V system supply) | 450 mA |
| Total current (system supply) | 1,700 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-25 … +30 %); via power jumper contacts |
| Current carrying capacity (power jumper contacts) | 10 A |
| Number of outgoing power jumper contacts | 3 |
| Isolation | 500 V system/field |
| WSPCert certification | ISO 16484-5:2012 |
Connection data
| Connection technology: communication/fieldbus | BACnet/IP: 2 x RJ-45; Modbus (TCP, UDP): 2 x RJ-45 |
|---|---|
| Connection technology: system supply | 2 x CAGE CLAMP® |
| Connection technology: field supply | 6 x CAGE CLAMP® |
| Connection type | System/field supply |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Connection technology: device configuration | 1 x Male connector; 4-pole |
Physical data
| Width | 61.5 mm / 2.421 inches |
|---|---|
| Height | 71.9 mm / 2.831 inches |
| Depth | 100 mm / 3.937 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 2.983 MJ |
| Weight | 161.9 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | without temperature derating: 0 … 2000 m; with temperature derating: 2000 … 5000 m (0.5 K/100 m); 5000 m (max.) |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-3 |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821752028 |
| Customs tariff number | 85371091990 |
| End of Sale | 2019-12-15 |
| End of Production | 2019-12-20 |
| End of Delivery | 2019-12-30 |
| End of Service and Repair | 2021-12-14 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-07 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-07 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 12060-00-3, 1303-86-2, 1317-36-8, 25550-51-0, 693-98-1, 7439-92-1, 79-94-7, 80-43-3 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, 2-methylimidazole, 4-Methyl-1,2-cyclohexanedicarboxylic anhydride, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Lead titanium oxide (PbTiO3), Peroxide, bis(1-methyl-1-phenylethyl) |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | a1df6b84-e5d1-4eb5-8ead-89e1cfbbdffc |
| SCIP notification number (Belgium) | eab99779-6570-4f2b-ba63-d712d0636cd5 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 5d2bafd6-fadb-4c60-8671-6e68c08ad6be |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 97fcab6a-ee4e-4d0a-b9f5-4e3c0048e97f |
| SCIP notification number (Denmark) | 6f77880a-2578-472b-9d7c-35be6dd7eff1 |
| SCIP notification number (Finland) | 4f5756eb-306d-4893-bb7d-59394d39b86a |
| SCIP notification number (France) | 46942073-6714-418b-a5b2-77ea80d9ff3b |
| SCIP notification number (Germany) | f4c85638-acd6-430d-b131-7afa19e3fc70 |
| SCIP notification number (Hungary) | b2dedeb3-2fca-4601-b3bd-df5496ce0be4 |
| SCIP notification number (Italy) | f03571ef-0d70-493a-b1ed-d53e29ad5b24 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 9df7beb8-6fc2-40d0-8960-1c85389ff1fa |
| SCIP notification number (Poland) | a3528b6d-4417-40e7-89c7-6352f856295f |
| SCIP notification number (Romania) | c7d86302-ad56-40b2-95c7-a620ceb2cf80 |
| SCIP notification number (Sweden) | 50447706-d781-4e8a-9dd8-79bcac139146 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.