Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-8213/040-010
The PFC200 Controller is a compact PLC for the modular WAGO I/O System. Besides network and fieldbus interfaces, this controller supports all digital and analog input/output modules, as well as specia…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The PFC200 Controller is a compact PLC for the modular WAGO I/O System. Besides network and fieldbus interfaces, this controller supports all digital and analog input/output modules, as well as specialty modules found within the 750/753 Series. Two ETHERNET interfaces and an integrated switch enable line topology wiring.An integrated Webserver provides user configuration options, while displaying PFC200 status information.Besides the processing industry and building automation, typical applications for the PFC200 include standard machinery and equipment control (e.g., packaging, bottling and manufacturing systems, as well as textile, metal and wood processing machines). Advantages:Programming per IEC 61131-3Programmable with CODESYS V3.5 from Firmware Release 23, WAGO-I/O-PRO V2.3 or e!COCKPIT up to Firmware Release 22Direct connection of WAGO’s I/O modules2 x ETHERNET (configurable), CAN, CANopenLinux® operating system with RT‐Preempt patchConfiguration via CODESYS, e!COCKPIT or Web-Based Management user interfaceMaintenance-free The device is ideal for operation in extreme environments thanks to:An extended temperature rangeGreater immunity to impulse voltages and electromagnetic interferenceHigher vibration and shock resistance
Specification
Technical data
| Communications | CANopen, Modbus TCP master/slave, Modbus (UDP), WagoAppPlcModbus Library, ETHERNET, EtherNet/IPTM Adapter (slave), EtherNet/IPTM Scanner, EtherCAT® Master, OPC UA Server/Client, OPC UA Pub/Sub (can be installed later), MQTT, BACnet/IP, requires an additional license, Telecontrol protocols, requires an additional license |
|---|---|
| ETHERNET protocols | DHCP, DNS, NTP, FTP, FTPS, SNMP, HTTP, HTTPS, SSH |
| Telecontrol protocols | IEC 60870 (additional license as slave or master), IEC 61850 (additional license as Client or Server), DNP3 (additional license as Slave or Master) |
| Visualization | Web-Visu |
| Operating system | Real-time Linux (with PREEMPT_RT patch) |
| CPU | Cortex A8; 1 GHz |
| Programming languages per IEC 61131-3 | Instruction List (IL), Ladder Diagram (LD), Function Block Diagram (FBD), Continuous Function Chart (CFC), Structured Text (ST), Sequential Function Chart (SFC) |
| Programming environment | CODESYS V3.5, Firmware Release 23 or higher, e!COCKPIT (based on CODESYS V3) up to Firmware Release 22, WAGO-I/O-PRO V2.3 (based on CODESYS V2.3), up to Firmware Release 22 |
| Configuration options | CODESYS V3, e!COCKPIT, WAGO-I/O-CHECK, Web-Based Management, e!RUNTIME library, CODESYS Library |
| Transmission rate | ETHERNET: 10/100 Mbit/s |
| Transmission medium (communication/fieldbus) | ETHERNET: Twisted Pair S-UTP; 100 Ω; Cat. 5; M12 D-coded; 100 m maximum cable length |
| Main memory (RAM) | 512 MB |
| Internal memory (flash) | 4096 MB |
| Non-volatile hardware memory | 128 kbyte |
| Program memory | CODESYS V2: 16 MB; CODESYS V3: 32 MB |
| Data memory | CODESYS V2: 64 MB; CODESYS V3: 128 MB |
| Non-volatile software memory | 128 kbyte |
| Non-volatile software memory | 128. kbyte |
| Type of memory card | SD and SDHC up to 32 GB (all guaranteed properties only valid with WAGO's memory card) |
| Memory card slot | Push-push mechanism; Cover lid (sealable) |
| Number of modules per node (max.) | 64 |
| Number of modules without a bus extension (max.) | 64 |
| Input and output process image (internal) max. | 1000 words/1000 words |
| Input and output process image (Modbus®) max. | CODESYS V2: 1000 words/1000 words; CODESYS V3: 32000 words/32000 words |
| Input and output process image (CAN) max. | 2000 words/2000 words |
| Drift – system clock (25 °C) | 20 ppm |
| RTC backup time (25 °C) | 30 Tage |
| Indicators | LED (SYS, RUN, I/O, CAN, U1 … U6) red/green/orange: Status system, program, internal data bus, CANopen, status programmable by user (can be used via CODESYS library); LED (A, B) green: Status system power supply, field supply |
| Derating | Derating (supply voltage):Ambient temperatures under laboratory conditions: (-25 … +30 %);for -40 … +55 °C: 24 V (-25 … +20 %);for +55 … +70 °C: 24 V (-25 … +10 %);Lower limit in all temperature ranges: -27.5 % (including 15 % residual ripple) |
| Supply voltage (system) | 24 VDC; via pluggable connector (CAGE CLAMP® connection); Derating must be observed! |
| Input current (typ.) at nominal load (24 V) | 550 mA |
| Total current (system supply) | 1,700 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC; Power supply via pluggable connector (CAGE CLAMP® connection); Transmission via power jumper contacts; Derating must be observed! |
| Current carrying capacity (power jumper contacts) | 10 A |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
| Rated impulse withstand voltage | 1 kV |
Connection data
| Connection technology: communication/fieldbus | CANopen: 1 x D-sub 9 plug; Modbus (TCP, UDP): 2 x M12 socket; 4-pole; D-coded |
|---|---|
| Connection technology: system supply | 2 x CAGE CLAMP® |
| Connection technology: field supply | 4 x CAGE CLAMP® |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | System/field supply |
| Solid conductor | 0.25 … 2.5 mm² / 24 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.25 … 2.5 mm² / 24 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Connection technology: device configuration | 1 x Male connector; 4-pole |
Physical data
| Width | 112 mm / 4.409 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 71.9 mm / 2.831 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 64.7 mm / 2.547 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
|---|---|
| Fire load | 3.288 MJ |
| Weight | 258.4 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -40 … +70 °C |
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Ambient temperature (installation) | -20 … +70 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | without temperature derating: 0 … 2000 m; with temperature derating: 2000 … 5000 m (0.5 K/100 m); 5000 m (max.) |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal up, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Relative humidity (with condensation) | Short-term condensation per Class 3K7/IEC EN 60721-3-3 and E-DIN 40046-721-3 (except for wind-driven precipitation, water and ice formation) |
| Vibration resistance | According to type test for marine classification (ABS, BV, DNV, IACS, LR): acceleration: 5g, IEC 60068-2-6, EN 60870-2-2, IEC 60721-3-1, -3, EN 50155, EN 61373 |
| Shock resistance | per IEC 60068-2-27 (10g/16 ms/half-sine/1,000 shocks; 25g/6 ms/half-sine/1,000 shocks), EN 50155, EN 61373 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-1, -2; EN 61131-2; marine applications; EN 50121-3-2; EN 50121-4, -5; EN 60255-26; EN 60870-2-1; EN 61850-3; IEC 61000-6-5; IEEE 1613; VDEW: 1994 |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-3, -4, EN 61131-2, EN 60255-26, marine applications, EN 60870-2-1, EN 61850-3, EN 50121-3-2, EN 50121-4, -5 |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143920674 |
| Customs tariff number | 85371091990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC000236 |
| ETIM 10.0 | EC000236 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 693-98-1, 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, 2-methylimidazole, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 40cdd260-6950-4a84-b3ff-e3d1aa4b86d5 |
| SCIP notification number (Belgium) | e53fdf5d-af9c-49fb-8be0-08b25fa55362 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 84ad8633-2428-40fd-8225-8406267cc9c4 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | a62f7135-6735-40c4-9861-15214224d960 |
| SCIP notification number (Denmark) | 70d5ccb6-2d1f-43d8-94ff-968fd8bea83e |
| SCIP notification number (Finland) | af19ab39-b27b-43eb-a9a4-9b71e3cbcfd7 |
| SCIP notification number (France) | cf1d8e0f-ff21-4ba3-b8ea-1d57ca69179b |
| SCIP notification number (Germany) | 16f0877c-32e9-4521-b5e3-06ae03e2e057 |
| SCIP notification number (Hungary) | 6950096c-1dcd-4c8d-b7db-0f7d7f877d78 |
| SCIP notification number (Italy) | 50f13c38-e52a-4d2a-874c-2dcbca007bbe |
| SCIP notification number (Netherlands) | d53c2dfa-f3c8-48ef-9630-109f4ab18c25 |
| SCIP notification number (Poland) | 22221c8d-dc49-4bf0-ba15-7b4055fbd073 |
| SCIP notification number (Romania) | 09fdf9b5-750e-4214-a803-170ae96f767d |
| SCIP notification number (Sweden) | 8eeb8dc2-23ad-4231-9e33-c76168836e75 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.