Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-8207
The PFC200 Controller is a compact PLC for the modular WAGO I/O System. Besides network and fieldbus interfaces, the controller supports all digital, analog and specialty I/O modules found within the…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The PFC200 Controller is a compact PLC for the modular WAGO I/O System. Besides network and fieldbus interfaces, the controller supports all digital, analog and specialty I/O modules found within the 750/753 Series. Two ETHERNET interfaces and an integrated switch enable line topology wiring. The controller’s mobile radio module sends and receives SMS and provides wireless Internet connectivity.An integrated Webserver provides user configuration options, while displaying PFC200 status information.Besides standard machinery and equipment control, as well as building automation, typical applications for the PFC200 include decentralized data logging for the process industry.Advantages:Programming per IEC 61131-3Programmable via WAGO-I/O-PRO V2.3 or e!COCKPITDirect connection of WAGO’s I/O modules2 x ETHERNET (configurable), RS-232/485Linux operating system with RT‐Preempt patch Configuration via CODESYS, e!COCKPIT or Web-Based Management interface Maintenance-free
Specification
Technical data
| Communications | Modbus (TCP, UDP), ETHERNET, Modbus RTU, RS-232 serial interface, RS-485 interface, EtherNet/IPTM Adapter (slave), library for e!RUNTIME, MQTT |
|---|---|
| ETHERNET protocols | DHCP, DNS, NTP, FTP, FTPS, SNMP, HTTP, HTTPS, SSH |
| Visualization | Web-Visu |
| Operating system | Real-time Linux (with PREEMPT_RT patch) |
| CPU | Cortex A8; 600 MHz |
| Programming languages per IEC 61131-3 | Instruction List (IL), Ladder Diagram (LD), Function Block Diagram (FBD), Structured Text (ST), Sequential Function Chart (SFC) |
| Programming environment | e!COCKPIT (based on CODESYS V3), WAGO-I/O-PRO V2.3 (based on CODESYS V2.3) |
| Configuration options | e!COCKPIT, WAGO-I/O-CHECK, Web-Based Management |
| Security encryption | OpenVPN, IPsec, firewall |
| Services | SMS (bidirectional), GPRS connection to Internet |
| Radio technology | GSM/Edge/UMTS/HSPA+ |
| Frequency band | GSM quad-band |
| Transmission rate | ETHERNET: 10/100 Mbit/s |
| Transmission medium (communication/fieldbus) | ETHERNET: Twisted Pair S-UTP; 100 Ω; Cat. 5; 100 m maximum cable length |
| Main memory (RAM) | 256 MB |
| Internal memory (flash) | 256 MB |
| Non-volatile hardware memory | 128 kbyte |
| Program memory | CODESYS V2: 16 MB; CODESYS V3: 60 MB (Program and data memory (dynamically distributed)) |
| Data memory | CODESYS V2: 64 MB; CODESYS V3: 60 MB Program and data memory (dynamically distributed) |
| Non-volatile software memory | 128 kbyte |
| Non-volatile software memory | 128. kbyte |
| Type of memory card | SD and SDHC up to 32 GB (all guaranteed properties only valid with WAGO's memory card) |
| Memory card slot | Push-push mechanism; Cover lid (sealable) |
| SIM card type | Mini-SIM |
| SIM card slot | Push-push mechanism |
| Number of modules per node (max.) | 250 |
| Number of modules without a bus extension (max.) | 64 |
| Input and output process image (internal) max. | 1000 words/1000 words |
| Input and output process image (Modbus®) max. | CODESYS V2: 1000 words/1000 words |
| Indicators | LED (SYS, RUN, I/O, USR, S1–S5, NET) red/green/orange: System status, program, local data bus, status programmable by user (can be used via CODESYS library); signal strength S1–S5, network status; LED (CON, A, B) green: Mobile network status, system power supply status, field supply status |
| Supply voltage (system) | 24 VDC (-25 … +30 %); via pluggable connector (CAGE CLAMP® connection) |
| Input current (typ.) at nominal load (24 V) | 550 mA |
| Total current (system supply) | 700 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-25 … +30 %); via power jumper contacts |
| Current carrying capacity (power jumper contacts) | 10 A |
| Number of outgoing power jumper contacts | 3 |
| Isolation | 500 V system/field |
Connection data
| Connection technology: communication/fieldbus | Modbus (TCP, UDP): 2 x RJ-45; Modbus RTU: 1 x D-sub 9 socket; RS-232 serial interface: 1 x D-sub 9 socket; RS-485 interface: 1 x D-sub 9 socket |
|---|---|
| Connection technology: system supply | 2 x CAGE CLAMP® |
| Connection technology: field supply | 6 x CAGE CLAMP® |
| Connection type | System/field supply |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Connection technology: antenna | 1 x SMA socket |
| Connection technology: device configuration | 1 x Male connector; 4-pole |
Physical data
| Width | 102.5 mm / 4.035 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 71.9 mm / 2.831 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 64.7 mm / 2.547 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 3.17 MJ |
| Weight | 266.6 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
| Ambient temperature (storage) | -25 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | without temperature derating: 0 … 2000 m; with temperature derating: 2000 … 5000 m (0.5 K/100 m); 5000 m (max.) |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-3, marine applications |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055144121667 |
| Customs tariff number | 85371091990 |
| End of Sale | 2021-10-31 |
| End of Production | 2021-11-05 |
| End of Delivery | 2021-11-15 |
| End of Service and Repair | 2023-10-31 |
| Support period for security updates | 2026-12-15 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-07 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-07 |
| ETIM 9.0 | EC000236 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 12060-00-3, 1303-86-2, 1317-36-8, 693-98-1, 7439-92-1, 79-94-7, 80-05-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, 2-methylimidazole, 4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Lead titanium oxide (PbTiO3), Perfluorobutane sulfonic acid (PFBS) and its salts |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | be793857-bbb3-44a9-9d00-09bf35470a30 |
| SCIP notification number (Belgium) | 4ab11808-2fd0-48f5-b7c8-1c066fc140eb |
| SCIP notification number (Bulgaria) | c3b3ac6c-7245-4821-89a5-989638228821 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | ff387444-c103-4785-91d0-6e2dfb4a4461 |
| SCIP notification number (Denmark) | 1f04c922-12e8-4581-b19b-e3d7a023f55e |
| SCIP notification number (Finland) | 79fceed5-c86f-4a48-b3a5-c94471ef2f6f |
| SCIP notification number (France) | 0930f281-6119-42f4-badf-ce6c70087a88 |
| SCIP notification number (Germany) | 510f34b6-715e-46b9-9a17-6b2406afd166 |
| SCIP notification number (Hungary) | 5a767314-f695-4d2d-a790-09b00ff84ec1 |
| SCIP notification number (Italy) | 05f8ea91-4acf-4a79-90ae-76154043f732 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 9de45823-d9db-4758-b889-a74540911707 |
| SCIP notification number (Poland) | 62672277-f41a-411e-930c-6b3922d68f77 |
| SCIP notification number (Romania) | 51789f1f-ad4b-4f76-8910-2703b9be6fae |
| SCIP notification number (Sweden) | b5bd51a6-6ffc-46ae-ac02-1dc434336a29 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.