Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-8112/025-000
The PFC100 Controller is a compact PLC for the modular WAGO I/O System. Besides network and fieldbus interfaces, the controller supports all digital, analog and specialty I/O modules found within the…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The PFC100 Controller is a compact PLC for the modular WAGO I/O System. Besides network and fieldbus interfaces, the controller supports all digital, analog and specialty I/O modules found within the 750/753 Series.Two ETHERNET interfaces and an integrated switch enable line topology wiring.An integrated Webserver provides user configuration options, while displaying PFC100 status information.Besides the processing industry and building automation, typical applications for the PFC100 include standard machinery and equipment control (e.g., packaging, bottling and manufacturing systems, as well as textile, metal and wood processing machines).The DIP switch configures the last byte of the IP address and may be used for IP address assignment.Programmable per IEC 61131-3Programmable via CODESYS V3.5Direct connection of WAGO I/O Modules2 x ETHERNET (configurable), RS-232/485Linux operating system with PREEMPT_RT patchConfiguration via CODESYS, Ethernet Settings or Web-Based Management interfaceMaintenance-free
Specification
Technical data
| Communications | Modbus TCP master/slave, Modbus (UDP), WagoAppPlcModbus Library, Modbus (RTU), WagoAppPlcModbus Library, ETHERNET, EtherNet/IPTM Adapter (slave), EtherNet/IPTM Scanner, EtherCAT® Master, OPC UA Server/Client, OPC UA Pub/Sub (can be installed later), MQTT, BACnet/IP, requires an additional license, Telecontrol protocols, requires an additional license |
|---|---|
| ETHERNET protocols | DHCP, DNS, NTP, FTP, FTPS, SNMP, HTTP, HTTPS, SSH |
| Telecontrol protocols | IEC 60870 (additional license as slave or master), IEC 61850 (additional license as Client or Server), DNP3 (additional license as Slave or Master) |
| Visualization | Web-Visu |
| Operating system | Real-time Linux (with PREEMPT_RT patch) |
| CPU | Cortex A8; 600 MHz |
| Programming languages per IEC 61131-3 | Instruction List (IL), Ladder Diagram (LD), Function Block Diagram (FBD), Continuous Function Chart (CFC), Structured Text (ST), Sequential Function Chart (SFC) |
| Programming environment | CODESYS V3.5 |
| Configuration options | CODESYS V3, CODESYS Library, Ethernet Settings, WAGO-I/O-CHECK, Web-Based Management |
| Transmission rate | ETHERNET: 10/100 Mbit/s |
| Transmission medium (communication/fieldbus) | ETHERNET: Twisted pair S-UTP; 100 Ω; Cat. 5; 100 m maximum cable length |
| Main memory (RAM) | 512 MB |
| Internal memory (flash) | 4096 MB |
| Non-volatile hardware memory | 128 kbyte |
| Program memory | 32 MB (Program and data memory (dynamically distributed)) |
| Data memory | 128 MB Program and data memory (dynamically distributed) |
| Non-volatile software memory | 128. kbyte |
| Type of memory card | microSD up to 32 GB (all guaranteed properties only valid with WAGO's memory card) |
| Memory card slot | Push-push mechanism; cover lid (sealable) |
| Number of modules per node (max.) | 250 |
| Number of modules without a bus extension (max.) | 64 |
| Input and output process image (internal) max. | 1000 words/1000 words |
| Input and output process image (Modbus®) max. | CODESYS V3: 32000 words/32000 words |
| Drift – system clock (25 °C) | 20 ppm |
| RTC backup time (25 °C) | 7 Tage |
| Indicators | LED (SYS, RUN, I/O, USR) red/green/orange: Status of system, program, local data bus, status programmable by user (can be used via CODESYS library); LED (A, B) green: Status of system power supply, field supply |
| Supply voltage (system) | 24 VDC (-25 … +30 %); via pluggable connector (CAGE CLAMP® connection) |
| Input current (typ.) at nominal load (24 V) | 550 mA |
| Total current (system supply) | 1,700 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-25 … +30 %); via power jumper contacts |
| Current carrying capacity (power jumper contacts) | 10 A |
| Number of outgoing power jumper contacts | 3 |
| Isolation | 500 V system/field |
Connection data
| Connection technology: communication/fieldbus | Modbus (TCP, UDP): 2 x RJ-45; 1 x D-sub 9 socket |
|---|---|
| Connection technology: system supply | 2 x CAGE CLAMP® |
| Connection technology: field supply | 6 x CAGE CLAMP® |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | System/field supply |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Connection technology: device configuration | 1 x Male connector; 4-pole |
Physical data
| Width | 61.5 mm / 2.421 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 71.9 mm / 2.831 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 64.7 mm / 2.547 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
|---|---|
| Fire load | 1.602 MJ |
| Weight | 168.3 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | -20 … +60 °C (Floor mounting position: -20 … +55 °C) |
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-3, marine applications |
| Exposure to pollutants | per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966461053 |
| Customs tariff number | 85371091990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC000236 |
| ETIM 10.0 | EC000236 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.