Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-8100
The PFC100 Controller is a compact PLC for the modular WAGO I/O System. Besides network and fieldbus interfaces, the controller supports all digital, analog and specialty I/O modules found within the…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The PFC100 Controller is a compact PLC for the modular WAGO I/O System. Besides network and fieldbus interfaces, the controller supports all digital, analog and specialty I/O modules found within the 750/753 Series.Two ETHERNET interfaces and an integrated switch enable line topology wiring.An integrated Webserver provides user configuration options, while displaying PFC100 status information.In addition to the process industry and building automation, typical applications for the PFC100 include standard machinery and equipment control – such as packaging, bottling, and manufacturing systems, as well as textile, metal, and wood processing machines.The DIP switch configures the last byte of the IP address and may be used for IP address assignment.Programmable per IEC 61131-3Programmable via e!COCKPIT Direct connection of WAGO I/O Modules2 x ETHERNET (configurable)Linux 3.18 Operating System with PREEMPT_RT patchConfiguration via e!COCKPIT or Web-Based Management interfaceMaintenance-free
Specification
Technical data
| Communications | Modbus (TCP, UDP), ETHERNET, EtherNet/IPTM Adapter (slave), library for e!RUNTIME, MQTT |
|---|---|
| ETHERNET protocols | DHCP, DNS, NTP, FTP, FTPS, SNMP, HTTP, HTTPS, SSH |
| Visualization | Web-Visu |
| Operating system | Real-time Linux 3.18 (with PREEMPT_RT patch) |
| CPU | Cortex A8; 600 MHz |
| Programming languages per IEC 61131-3 | Instruction List (IL), Ladder Diagram (LD), Function Block Diagram (FBD), Continuous Function Chart (CFC), Structured Text (ST), Sequential Function Chart (SFC) |
| Programming environment | e!COCKPIT (based on CODESYS V3) |
| Configuration options | e!COCKPIT, WAGO-I/O-CHECK, Web-Based Management |
| Transmission rate | ETHERNET: 10/100 Mbit/s |
| Transmission medium (communication/fieldbus) | ETHERNET: Twisted Pair S-UTP; 100 Ω; Cat. 5; 100 m maximum cable length |
| Main memory (RAM) | 256 MB |
| Internal memory (flash) | 256 MB |
| Non-volatile hardware memory | 64 kbyte |
| Program memory | 10 MB (Program and data memory (dynamically distributed)) |
| Data memory | 10 MB Program and data memory (dynamically distributed) |
| Non-volatile software memory | 64. kbyte |
| Type of memory card | microSD up to 32 GB (all guaranteed properties only valid with WAGO's memory card) |
| Memory card slot | Push-push mechanism; Cover lid (sealable) |
| Number of modules per node (max.) | 250 |
| Number of modules without a bus extension (max.) | 64 |
| Input and output process image (internal) max. | 1000 words/1000 words |
| Input and output process image (Modbus®) max. | CODESYS V3: 32000 words/32000 words |
| Drift – system clock (25 °C) | 20 ppm |
| RTC backup time (25 °C) | 7 Tage |
| Indicators | LED (SYS, RUN, I/O, USR) red/green/orange: Status system, program, local data bus, status programmable by user (can be used via CODESYS library) |
| Supply voltage (system) | 24 VDC (-25 … +30 %); via pluggable connector |
| Input current (typ.) at nominal load (24 V) | 300 mA |
| Total current (system supply) | 700 mA |
| Isolation | 500 V system/field |
Connection data
| Connection technology: communication/fieldbus | Modbus (TCP, UDP): 2 x RJ-45 |
|---|---|
| Connection technology: system supply | 2 x CAGE CLAMP® |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | System supply |
| Solid conductor | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
| Connection technology: device configuration | 1 x Male connector; 4-pole |
Physical data
| Width | 49.5 mm / 1.949 inches |
|---|---|
| Height | 96.8 mm / 3.811 inches |
| Depth | 71.9 mm / 2.831 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 64.7 mm / 2.547 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 1.053 MJ |
| Weight | 112 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
| Ambient temperature (storage) | -25 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | without temperature derating: 0 … 2000 m; with temperature derating: 2000 … 5000 m (0.5 K/100 m); 5000 m (max.) |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-3, marine applications |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143351805 |
| Customs tariff number | 85371091990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-07 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-07 |
| ETIM 9.0 | EC000236 |
| ETIM 10.0 | EC000236 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1, 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II, 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 86e8b62e-911c-459a-98d8-7ff46473b92b |
| SCIP notification number (Belgium) | 5e6b457b-d6b0-4dbc-aa51-7de31c87ef9b |
| SCIP notification number (Bulgaria) | f4a7c348-ca3f-4fe5-bd39-f87d6f300726 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | e9fc129a-b27c-4f30-b213-d9c9c23992ca |
| SCIP notification number (Denmark) | 315459f8-f98b-4532-8f4f-e30e471f3fe4 |
| SCIP notification number (Finland) | b5b323c5-e7db-4104-b2f3-1f5bc39cee5f |
| SCIP notification number (France) | e6d4234e-40d4-4fb0-bf65-23cc89612056 |
| SCIP notification number (Germany) | 55e7e947-8d4a-4517-af63-22a5745d4b61 |
| SCIP notification number (Hungary) | 86da8dcc-fd0a-436f-8421-c7ccd4c5a409 |
| SCIP notification number (Italy) | 1641cd93-c281-46bd-ab9a-343ce9de3d12 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 11678f5f-a0a3-45ea-a359-b52521b6742d |
| SCIP notification number (Poland) | 0bef1cc9-3a64-4092-84c2-55cac985d04b |
| SCIP notification number (Romania) | 04f36959-d23d-40e1-8151-c35f8e93c5a4 |
| SCIP notification number (Sweden) | 4aeaad6a-b505-4078-8e0d-cce4f23a8f75 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.